Stemple i pieczątki znane są już od setek lat. Kiedyś wykorzystywano je, by ozdobić kopertę, która była zaklejona woskiem i trzeba przyznać, że wyglądało to niesamowicie elegancko – w dalszym ciągu można zobaczyć takie dodatki, jednak jedynie na filmach i czasem na luksusowych zaproszeniach. Dziś pieczątki zastępują raczej podpis, wydanie decyzji lub po prostu pełnią formę reklamową, gdy znajdują się na niej takie elementy jak nazwa firmy i jej dane adresowe.

Warto zastanowić się, czy twojej działalności jest potrzebny taki dodatek, ponieważ faktów i mitów na ten temat, można znaleźć wiele. Jeśli już jednak zdecydujesz się, by posiadać w swoim biurku pieczęć, warto przybliżyć taki temat jak automaty do pieczątek, które z pewnością ułatwiają cały proces.

Automaty do pieczątek – zasada działania

Tego jak wygląda pieczęć firmowa, nie trzeba nikomu mówić. Jest to prosty element z rączką, który przechodzi w prostokątną płytkę, na której znajdują się dane firmy w wypukłej formie. Taką pieczątkę należy zamoczyć w tuszu i przystawić do papieru. Brzmi znajomo i łatwo? Może i tak, jednak takie modele często zostawiają niechciane plamy, które spowodowane są zbyt dużą ilości atramentu.

Dziś jednak częściej można spotkać automaty do pieczątek, czyli niewielkich rozmiarów plastikowe pudełka, które wystarczy przystawić do kartki, docisnąć i gotowe! Jest to ogromne uproszczenie i zminimalizowanie czasu oraz pracy. Może wydawać się, że tak prosta czynność, jak przybijanie pieczęci firmowej nie stanowi żadnego problemu, jednak jeśli ktoś ma do wykonania 300-400 takich dokumentów, to zawsze będzie szukać najszybciej drogi wyjścia i każda sekunda będzie na wagę złota.

Automaty do pieczątek posiadają klasyczny stempel i prosty system przekręcania go o 180 stopni, gdy zaczynamy dociskać pieczęć, po rozładowaniu docisku, wraca on do odwróconej pozycji, gdzie zatrzymuje się na gąbce z atramentem.

Czy potrzebna mi pieczęć firmowa?

W teorii nie. Jednak często życie jest w stanie pokazać, że teoria z praktyką nie mają wiele wspólnego. Według prawa polskiego nie ma ani jednego zapisu, mówiącego m.in. o konieczności posiadania pieczęci firmowej, jednak Urzędy Skarbowe i Państwowe instytucje ich często wymagają – chociaż można się wymigać od postawienia tej magicznej pieczątki, prosząc o powołanie się na przepisy prawne. Co prawda urzędnicy zazwyczaj odpuszczają, jednak posiadając kilkanaście lub kilkadziesiąt dokumentów do podpisania, warto ustąpić, ponieważ zajmie to o wiele mniej czasu, niż ciągłe prowadzenie tej samej rozmowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here