Teoretycznie każdy człowiek wie, w jakich wypadkach należy umyć ręce – przed i po posiłku, po powrocie z podwórka czy bezwzględnie po korzystaniu z toalety. Niestety praktyka pokazuje, że nie każdy stosuje się do tych elementarnych zasad higieny.

Higiena rąk

Mycie i dezynfekcja rąk to podstawa, jeśli chodzi o zapobieganie chorobom i ich rozprzestrzenianiu się. Prawidłowo umyte ręce eliminują większość niebezpiecznych drobnoustrojów, które mogłyby szkodzić zdrowiu i spowodować chorobę zakaźną.

Higiena rąk jest szczególnie ważna w miejscach, w których zależy od niej nie tylko bezpośrednio nasze zdrowie, ale również zdrowie naszych pacjentów, gości czy klientów – w szpitalach, hotelach, barach czy restauracjach. W tych miejscach istnieją również specjalne zasady, które zwiększają skuteczność zabiegów higienicznych rąk.

Mycie i dezynfekcja rąk

Światowa Organizacja Zdrowia opracowała specjalne ryciny, na których pokazany jest prawidłowy schemat mycia i dezynfekcji rąk. W zależności od wybranego środka czystości (płynnego środka na bazie alkoholu lub zwykłego antybakteryjnego mydła) zasady te różnią się od siebie w znaczący sposób.

Schemat mycia rąk jest szczególnie przydatny w miejscach takich jak szpitale, ambulatoria czy inne placówki opieki medycznej, gdzie od prawidłowej higieny rąk zależy, czy nie dojdzie do zakażenia różnymi bakteriami mogącymi występować tam w zwiększonej ilości. Natomiast jeśli chodzi o pracowników placówek medycznych, to kierują się oni określonymi, standaryzowanymi zasadami dotyczącymi sposobu oraz częstotliwości dezynfekcji rąk, a także sytuacjami, w których należy bezwzględnie wykonać higienę rąk.

Środki czystości do higieny rąk

Środki czystości do mycia i dezynfekcji rąk różnią się miedzy sobą znacząco pod względem wydajności, trwałości, skuteczności a także niezawodności. Dobór odpowiedniego środka powinien być dokonywany indywidualnie, w zależności od potrzeb.

Dobry środek myjący bądź też dezynfekujący powinien mieć przede wszystkim szczelne opakowanie, chroniące przed działaniem czynników zewnętrznych, a także przed kontaminacją. Bardzo istotne jest również, aby dozownik środka myjącego odmierzał zawsze prawidłową, wystarczającą do dokładnego umycia ilość produktu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z E-hihiena24.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here