Cukrzyca, uzyskała już miano choroby cywilizacyjnej naszego wieku.
Jest jedną z bardzo podstępnych i zgubnych w skutkach chorób, która zbyt późno zdiagnozowana, bądź nieprawidłowo leczona potrafi doprowadzić pacjenta nawet do utraty życia. Dlatego każdy z nas, powinien dokonywać profilaktycznych badań poziomu cukru we krwi. W momencie pojawienia się choćby najmniejszych odchyleń od normy, nie należy bagatelizować tego zjawiska, a wziąć sobie konkretnie do serca związane z nim zagrożenia i kontrolować poziom cukru zarówno w laboratoriach jak i samodzielnie, tak często jak jest to potrzebne. Dzięki nowoczesnym aparatom, służącym do samodzielnego pomiaru cukru we krwi, każdy z nas poradzi sobie z tą domową diagnostyką, bez najmniejszego problemu.

Jak obniżyć cukier?

W momencie pojawienia się problemów z poziomem cukru we krwi, często lekarze przepisują pacjentom tabletki mające na celu przywrócić prawidłowe wartości stężenia cukru we krwi. Poza łykaniem tabletek, duża część pacjentów poszukuje dodatkowych metod walki z cukrem i zadaje często pytanie, jak obniżyć cukier we krwi poza standardowymi metodami, jakimi jest farmakoterapia.

Styl życia i dieta

Jak obniżyć cukierO ile poziom stężenia glukozy we krwi, nie jest bardzo niepokojący, możemy postarać się obniżyć go, za pomocą właściwej diety, oraz stylu życia. Zwróćmy uwagę, czy nasza waga jest prawidłowa. Zbędne kilogramy również sprzyjają problemom z prawidłowym stężeniem cukru we krwi. Są także doskonałym polem do rozwijania się cukrzycy. Często utrata zbędnych kilogramów, powoduje rozwiązanie się problemów z wahaniami poziomu glukozy we krwi. Przyjrzyjmy się również, naszej diecie. Posiłki mające na celu obniżenie poziomu cukru we krwi, powinny być częstsze, ale za to w mniejszych porcjach, wprowadźmy koniecznie do naszego jadłospisu produkty zbożowe. Wyeliminujemy z codziennej diety, słodycze słone przekąski oraz dania typu fast-food.

Wiele owoców również jest bogatych w cukier. Pamiętajmy więc aby ich ilość w naszym codziennym menu również była kontrolowana. Wzbogaćmy dietę o warzywa, najlepiej jeść jest je na surowo. Są one bogatym źródłem błonnika, a on jak nikt inny radzi sobie bardzo dobrze z za wysokim poziomem glukozy. Wielu ziołom również przypisuje się dobroczynne działanie na regulacje poziomu cukru we krwi. W aptekach znajdziemy specjalne skomponowane mieszanki herbat zawierające morwę. Możemy je popijać w ciągu dnia a celem ich stosowania, jest utrzymanie poziomu cukru we krwi w ryzach. Przyprawom takim jak cynamon, kozieradka czy goździk również przypisuje się pozytywne działanie na poziom glukozy we krwi, dodawajmy je więc do codziennych posiłków.

Podwyższony, nawet nieznacznie poziom cukru we krwi powinien nas zmotywować do działania od zaraz, zwiększy to wielokrotnie naszą szansę na sukces w tym aspekcie, i na przeciwdziałanie rozwojowi tak groźnej choroby jaką jest cukrzyca.

Cukrzyca- objawy

Cukrzyca- objawyCukrzycę najprościej jest zdiagnozować wykazując zwiększony poziom glukozy we krwi. Aby to zrobić trzeba oczywiście wykonać specjalistyczne badanie krwi, a nie każdy robi to regularnie. Istnieją jednak także objawy widoczne gołym okiem i ich nagłe pojawienie się może oznaczać początku cukrzycy i zmotywować nas do wykonania rutynowego badania krwi. Takimi objawami są miedzy i innymi ogólne osłabienie organizmu i senność, zwiększone pragnienie i co za tym idzie większa częstotliwość oddawania moczu oraz nad wyraz zwiększony apetyt oraz utrata wagi ciała. Jeśli objawy te występują wspólnie to warto skonsultować się z lekarzem i sprawdzić poziom cukru aby mieć stuprocentową pewność co do swojego stanu zdrowia. Im szybciej zdiagnozujemy cukrzycę, tym skuteczniej będziemy mogli ją kontrolować, bez większego uszczerbku na zdrowiu.

Cukrzyca – przyczyny

Przyczyną najczęściej występującej odmiany cukrzycy, czyli cukrzycy typu 2 są głównie uwarunkowania genetyczne. Sprawiają one, że trzustka chorej osoby wytwarza zbyt mało insuliny. Inne przyczyny, które mogą doprowadzić do powstania cukrzycy to stosowanie nieodpowiedniej terapii hormonalnej, wysoki poziom trójglicerydów, cukrzyca przebyta podczas ciąży czy też po prostu niewłaściwa tolerancja glukozy. Również inne choroby trzustki mogą mieć wpływ na jej prawidłowe funkcjonowanie.

Cukrzyca – leczenie

Co ciekawe, leczenie cukrzycy nie polega jedynie na codziennym kontrolowaniu i normowaniu poziomu cukru we krwi. To nie wystarczy. Równie ważne jest także zapobieganie powikłaniom, które są bardzo częste podczas przechodzenia cukrzycy. Podstawą leczenia jest jednak insulina. Należy ją regularnie przyjmować, badając przy okazji poziom cukru we krwi. Oprócz tego trzeba oczywiście dbać o odpowiednią dietę oraz ogólnie prowadzić zdrowy tryb życia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here