Od dłuższego czasu można zaobserwować ogromny postęp techniczny, szczególnie jeżeli chodzi o informatykę i elektronikę. Styczność z różnego rodzaju komputerami, elektroniką ma już prawie każdy na niemalże każdym kroku a Internet jest wszechobecny. Także i poczta szybko przystosowała się do cyberświata i świetnie się tam odnajduje. Od niedawna coraz odważniej wiele spraw załatwianych jest za pośrednictwem maila. Doszło nawet do tego, że rożnego rodzaju wnioski do urzędów możemy przesłać drogą elektroniczną. Jest to szybsze, tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjna papierowa wersja. W wyniku postępu technologicznego i tych wszystkim zmian może się okazać, ze posiadanie swojej poczty e-mail jest wręcz niezbędne do funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Nie każdy jednak wie, jak założyć maila.

Jak założyć maila?

Jak założyć maila?Młodzież świetnie sobie radzi z nowinkami technicznymi, lecz ludzie w średnim wieku często czują się zagubieni i nie wiedzą jak założyć maila i jak z niego korzystać. Na polskim rynku istnieje wiele platform oferujących usługę poczty elektronicznej. Wybór należy do użytkownika. Rejestracja i korzystanie poczty zazwyczaj wygląda podobnie. Pierwszym krokiem po kliknięciu opcji „zarejestruj” czy „załóż konto” najczęściej jest podanie podstawowych informacji takich jak imię, nazwisko i login. Login jest unikalną nazwą użytkownika, można wpisać tam cokolwiek ale nie powinien to być żaden wulgaryzm lub coś w podobnym stylu. Kolejne dane to rzeczy takie jak data urodzenia czy płeć.
Jednym z najważniejszych kroków jest ustalenie hasła. Jako że e-mail w tych czasach jest używany do naprawdę poważnych spraw to warto dopilnować aby to hasło było jak najsilniejsze.

Co to znaczy mieć silne hasło?

Wiele platform udostępnia parę podstawowych wymagań dotyczących hasła takich jak minimalna wymaga ilość znaków, wymagane duże i małe litery oraz znak specjalny, a dodatkowo obok pasek z informacją jak silne jest to hasło. Należy to jednak potraktować z przymrożeniem oka i wymyślić naprawdę silne, mocne hasło. Powinno być one jak najdłuższe, nie składać się z żadnych całościowych słów, zawierać wiele małych i wielkich znaków oraz cyfry i jak najwięcej znaków specjalnych.

Po ustaleniu i potwierdzeniu hasła możemy spotkać się z propozycją tak zwanego pytania pomocniczego – w razie gdybyśmy zapomnieli hasła może ta funkcja okazać się bardzo przydatna. Później od rozpoczęcia korzystania z poczty elektronicznej dzieli nas tylko kilka kliknięć takich jak potwierdzenie, że nie jesteśmy robotami oraz akceptacja regulaminu serwisu. I oto mamy już swój własny adres e-mail!

Adres e-mail we własnej domenie

Zasadniczą cechą wszystkich darmowych adresów e-mail jest to, ze nie możemy wybrać sobie domeny pod jaką będzie on dostępny. Jest to zawsze domena dostawcy usługi. Jest ona darmowa ale za to godzimy się na otrzymywanie reklam oraz na adres w postaci nazwa_uzytkownika@domenadostawcy.pl. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby stać się właścicielem e-maila we własnej, dowolnej domenie. O ile oczywiście nie jest ona już przez kogoś zajęta. Rzecz jasna opcja taka nie jest darmowa i będziemy musieli nieco zapłacić, aby móc z niej skorzystać. Jednak nie są to jakieś strasznie zawrotne kwoty.

Aby stworzyć e-mail we własnej domenie będziemy potrzebowali przede wszystkim domenę oraz serwer, na którym będą przechowywane nasze maile. Domena *.pl to wydatek rzędu około 10 zł za pierwszy i minimum 50 zł za każdy kolejny rok funkcjonowania. Wszystko zależy oczywiście od firmy, którą wybierzemy jako operatora naszej domeny. Ceny mogą się sporo różnić, dlatego lepiej jest zrobić dokładne rozeznanie na rynku przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Adres e-mail we własnej domenieJeśli już kupimy odpowiednią domenę będziemy jeszcze musieli nabyć serwer. Możemy tego dokonać u tego samego operatora u którego kupiliśmy domenę. Nieco ułatwi to sprawę. Jeśli jednak jego oferta jest daleka od korzystnej możemy bez problemu utrzymywać domenę u jednego, a serwer u kolejnego operatora. Decydując się na serwer służący jedynie do przechowywania poczty nie musimy zwracać aż takiej uwagi na jego pojemność czy szybkość. Znacznie ważniejszy będzie tu odpowiedni support oraz bezpieczny backup przechowywanych danych. Oprócz backupy wykonywanego przez administrację serwera powinniśmy również sami, na własną rękę zadbać o regularne backupy.

Po instalacji domeny na serwerze pozostanie nam jedynie utworzenie nowego konta pocztowego. Lub nowych kont, jeśli ma to być na przykład serwer pocztowy dla wszystkich pracowników firmy. Zazwyczaj ilość takich kont pocztowych jest nielimitowana. Korzystać z niego możemy zarówno przy pomocy programu pocztowego zainstalowanego an komputerze, jak i całkowicie online korzystając z przeglądarki internetowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here