Awokado jest rośliną egzotyczną, która w naturze rośnie jako niewielkie drzewo. Jej owoce dojrzewają nawet kilka miesięcy. Od początków cywilizacji awokado było używane jako pokarm oraz składnik kosmetyków. Aztekowie nazywali je „masłem Boga”. Owoce są bardzo zdrowe i smaczne.

Jak zasadzić awokado w domu aby cieszyć się piękną i zdrową rośliną?

Pestkę awokado należy dokładnie oczyścić z miąższu, a następnie zanurzyć w wodzie tak aby 2/3 owocu były zanurzone. Musimy uzbroić się w cierpliwość gdyż pestka awokado kiełkuje nawet kilka tygodni. Pestkę przesadzamy do doniczki kiedy pojawią się korzenie oraz zaczątki rośliny zielonej.Można do tego użyć pestkę z owocu zakupionego w sklepie. Wprawdzie roślina taka będzie miniaturą w stosunku do tych rosnących w naturze, ale na pewno będzie piękną ozdobą naszych wnętrz. Przy odrobinie szczęścia zakwitnie, a nawet zaowocuje, choć w domowych warunkach zdarza się to rzadko.

Pestkę awokado należy dokładnie oczyścić z miąższu, a następnie zanurzyć w wodzie tak aby 2/3 owocu były zanurzone. Musimy uzbroić się w cierpliwość gdyż pestka awokado kiełkuje nawet kilka tygodni. Pestkę przesadzamy do doniczki kiedy pojawią się korzenie oraz zaczątki rośliny zielonej. Do sadzenia awokado nie używamy gleby kwaśnej, dlatego ziemię kwiatową warto wymieszać z piaskiem. Możemy pominąć kiełkowanie w wodzie i zasadzić pestkę bezpośrednio w ziemi, jednak proces kiełkowania będzie wtedy dłuższy. Doniczkę należy ustawić w miejscu bardzo nasłonecznionym i ciepłym, gdyż roślina ta jest bardzo ciepłolubna. Idealne warunki to 22-24 stopnie Celsjusza. Latem można wynieść ją na balkon lub do ogrodu.

Jak pielęgnować awokado?

Istotnym jest aby roślinę podlewać często – nawet codziennie, warto też zraszać jej liście . Awokado jest bardzo wrażliwe na przesuszenie. Nawozić można co kilka tygodni nawozem z potasem, który polepszy ukorzenianie rośliny. Po wykiełkowaniu nasze awokado rośnie szybko, roślinę należy przyciąć gdy osiągnie kilkadziesiąt centymetrów. Dzięki temu zabiegowi nasze drzewko będzie bardziej rozgałęzione. Drzewko przesadzamy co 2-3 lata do większej donicy. Awokado kwitnie niezbyt urodziwie, kwiaty mają barwę żółto-zieloną i wydzielają nieprzyjemny zapach. Owoce mogą pokazać się po 6 – 8 latach od posadzenia rośliny w donicy. Warto sadzić awokado ze względów dekoracyjnych, zadbana roślina jest niezwykłą ozdobą naszych wnętrz.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here