Duży, czy mały, od południowej strony, czy od północnej… nie ważne. Balkon w każdym domu łatwo zamienić w prywatną oazę spokoju. Najlepiej dokonać tego za pomocą kwiatów. Jakie kwiaty na balkon wybrać?

Jakie kwiaty na balkon?

jakie kwiaty na balkonTo zależy od tego, czy zależy nam na bardzo kolorowym balkonie, który od wczesnej wiosny do późnej jesieni pachnie kwiatami, czy może chcemy odpocząć od miejskiej dżungli w swojej zielonej twierdzy. Nasz balkon ma być tradycyjny, czy może iść za trendami? Ważne jest też, jaką rolę w naszym domu spełnia to miejsce. Czy znajduje się na nim linka na pranie? A może mamy tam rozłożony stolik i pijemy tam w wolnej chwili kawę? Musimy sobie zadać również bardzo ważne pytanie – czy czas spędzają tam dzieci i zwierzęta, które mogłyby zjeść różne części roślin? Jeśli tak, warto sprawdzić, czy flora którą chcemy tam trzymać nie jest trująca. Tak czy inaczej każdy zadaje sobie pytanie jakie kwiaty na balkon?

Balkon naszej babci pełen był różnobarwnych pelargonii (Pelargonium), surfinii i petunii (Petunia), obecny tam był także żółty uczep (Bidens), który na balkonach wygląda jak złoty deszcz. Nie mogło na nich także zabraknąć lobelii (Lobelia). Jeżeli chcemy, by nasz balkon przypominał kwiecistą łąkę, zadbajmy o to, by rośliny tam rosnące kwitły cały sezon. Jeśli nie chcemy długo kwitnących roślin, możemy wybrać kilka różnych gatunków, które rozkwitać będą jeden po drugim. Możemy na przykład wiosną posadzić rośliny cebulowe: tulipany, żonkile, hiacynty, a następnie pelargonie.

Zielnik na balkonie

Ciekawą opcją jest też zrobienie z balkonu zielnika. Różnorodność ziół jest tak ogromna, że nasz balkon będzie pięknie wyglądał. Dodatkową zaletą jest możliwość wykorzystania ziół w naszej kuchni. Jakie zioła możemy zasadzić na balkonie? Ogranicza nas chyba jedynie nasza wyobraźnia. Możemy wziąć lubczyk (Levisticum officinale), macierzanka tymianek (Thymus vulgaris), lebiodka majeranek (Origanum majorana L.), różne rodzaje mięty (rodzaj Mentha), melisę (Melissa officinalis), bazylię (Ocimum basilicum L.), oregano (Origanum vulgare), koper włoski (Foeniculum vulgare Mill.) i wiele innych.

Bardzo popularne, nie tylko w domach, ale też na naszych balkonach, są ostatnio rośliny zielone. Dlatego jeśli chcemy mieć modny balkon, warto zainwestować w różnego rodzaju bluszcze, palmy, czy fikusy. Świetnie sprawdzą się tu także trawy. Coraz częściej w miastach na balkonach widać małych rozmiarów drzewa. Jakie? To już zależy od naszych preferencji. Są to niskie drzewa liściaste np. wierzba mandżurska (Salix matsudana), robinia lepka (Robinia viscosa), czy przepięknie kwitnący na biało wiosną i posiadający kiście czerwonych owoców przez całą zimę jarząb (Sorbus). Nieznane jeszcze tak bardzo w Polsce są drzewa tlenowe. Jest to mieszaniec dwóch odmian Pawłowni. Efektowne są rozmiary ich liści. Drzewa te jednak bardzo szybko rosną. Jeśli chodzi o drzewa iglaste, warte uwagi są jodła koreańska (Abies koreana) i sośnica japońska(Sciadopitys verticillata).

Możemy iść bardziej w egzotykę. W jednym z programów był ostatnio pokazany balkon jednego z celebrytów, a na nim… palmy i bananowce. Według tego mężczyzny, rośliny te bez problemu przezimowały na jego balkonie. Na naszych balkonach może i nie zmieścimy czterometrowych palm, ale dlaczego nie trzymać na nich np. monstery (Monstera deliciosa), zielistek, czy Zamioculcas. Warto jednak zabrać je z balkonu przed zimą, by uchronić je przed przymrozkami.

Rola balkonu

jakie kwiaty na balkonPlanując balkon warto zastanowić się nad tym, jaką rolę będzie odgrywał w naszym domu. Czy będziemy na nim rozstawiać suszarkę na pranie? A może będziemy z niego korzystać jedynie jak z miejsca, gdzie usiądziemy i odpoczniemy? Czy nasz balkon jest osłonięty siatką, by nasz kot nie uciekł? A może mamy małe dziecko i warto sprawdzić przed kupnem roślin, czy są trujące? Ciekawym pomysłem jest umieszczenie na ogrodzie ławy do siedzenia i stołu, lub ogromnych donic z roślinami. Mogą to być podane wyżej gatunki, lub inne. Możemy też zasadzić na balkonie sukulenty. Rosną one dość powoli, są efektowne, ale musimy je ochronić przed mrozami. Musimy też uważać, by ich nie przelać. No i pielęgnując je, warto uważać by nas nie zraniły.

Niezależnie od tego, jakie gatunki roślin wybierzemy i jak zamierzamy spędzać czas na balkonie, musimy pamiętać, by odpowiednio zadbać o rośliny. Codzienne podlewanie, nawożenie w odpowiednim czasie, przycinanie i usuwanie zwiędłych kwiatów to podstawowe czynności o których należy pamiętać, by dłużej cieszyć się pięknym miejscem jakim stanie się nasz balkon. Myślę, że warto poświęcić kilka chwil dziennie na pielęgnację tego miejsca, by stał się wizytówką domu równie piękną jak nasz salon, czy pokój gościnny. Jest to miejsce, gdzie możemy oderwać się od rzeczywistości i odpocząć od zgiełku zatłoczonych miast. Czy nie byłoby wspaniale znaleźć się wśród kwiatów, wypić kawę patrząc na ścianę z bluszczu, czy nasze osobiste małe drzewo, a przy tym nie ruszać się z domu? Wyobraź sobie, jak najchętniej spędzałbyś czas na balkonie i działaj. Zmień ten kawałek przestrzeni w swoje marzenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here