Z czym wiąże się zawód radcy prawnego? Czym jest w jego przypadku etyka zawodowa?

Etyka zawodowa

Radca prawny ma obowiązek przestrzegania zasad etyki zawodowej, które uchwalił Zjazd Radców Prawnych Kodeksu Etyki Radcy Prawnego. Kodeks reguluje przede wszystkim;

– tajemnicę zawodową,
– wartości zawodu,
– unikanie konfliktu interesów,
– ochronę godności zawodu i lojalności,
– stosunek do urzędów państwowych, sądów i samorządu jego członków,
– informowanie o wykonywaniu zawodu radcy prawnego.

Radca za złamanie zasad ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną. Organami dyscyplinarnymi są rzecznicy dyscyplinarni i okręgowe sądy dyscyplinarne, które zajmują się sprawą po skierowaniu przez rzecznika wniosku o ukaranie.

Pomoc radcy prawnego

Radca prawny ma obowiązek niesienia pomocy w kwestiach określonych w przepisach prawa. Radcowie prawni reprezentują klientów w sądach o wiele częściej, niż może się wydawać. Ponadto, zajmują się sporządzaniem opinii prawnych, udzielaniem porad prawnych, opracowywaniem projektów aktów prawnych i występowaniem przed urzędami i sądami. Możemy uzyskać pomoc związaną w zasadzie z każdą sferą prawną; prawem cywilnym, ubezpieczeniami społecznymi, prawem rodzinnym, czy prawem pracy. Warto zatem zauważyć, że w sprawach rozwodowych czy związanych z podziałem majątku nie trzeba ograniczać się tylko do pomocy adwokata – radca prawny także udzieli porad i będzie nas reprezentował w sprawach darowizn, odszkodowań, sporów i roszczeń wobec pracodawcy.

Nie tylko doradca

Radca prawny to wolny zawód, który nie może ulegać żadnym naciskom, a jego praktyka powinna być potwierdzona przez edukację.Krajowa Izba Radców Prawnych i Okręgowe Izby Radców Prawnych dbają o należyty poziom usług świadczonych przez radcę. Zapewnieniem tego stanu rzeczy jest głównie zrzeszenie we własnym zawodowym samorządzie. Izby organizują obowiązkowe trzyletnie aplikacje i egzaminy, szkolenia i egzamin zawodowy. To pozwala na rozpoczęcie własnej praktyki po zdobyciu wiedzy praktycznej i teoretycznej. Jeśli chodzi o doradcę prawnego – jest to osoba po studiach z zakresu prawa, z tytułem licencjata lub magistra, która nie skończyła aplikacji bądź nie zdała końcowego egzaminu. Doradcy najczęściej prowadzą biura i zajmują się pismami procesowymi i udzielaniem porad prawnych.

Radca prawny posiada wiele obowiązków i uprawnień – to wymagający i trudny zawód.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here