Każdy z nas potrzebuje czasem zrobić coś szalonego, nietuzinkowego. Spowodowane jest to tym, że buzują w nas emocje różnej maści, które aż proszą się, aby je uwolnić. Skoki tandemowe z użyciem spadochronu to z pewnością doskonały sposób na pozbycie się wszelkich napięć i stresów, a przy tym niezapomniana przygoda.

Kto może wziąć udział w skokach tandemowych?

W zasadzie każdy, kto ma na to ochotę. Z uroków skoków w tandemie korzystają długoletnie małżeństwa, nowożeńcy, zaręczone pary lub po prostu członkowie rodziny. Warunek jest jeden, trzeba mieć ukończone osiemnaście lat. Skoki tandemowe nie wykluczają również seniorów ani osób z dysfunkcjami zdrowotnymi. Przy czym ośrodki szkoleniowe wymagają od takich osób stosownych zaświadczeń lekarskich o stanie zdrowia. To na wypadek jakichkolwiek komplikacji. Taki dokument to wyraźny dowód, że lekarz prowadzący zezwolił pacjentowi na wykonanie skoku.

Czy skok w tandemie jest bezpieczny?

Jak najbardziej. Nad jego przebiegiem czuwa przecież doświadczony instruktor. Poza tym przed każdym skokiem sprawdza się stan techniczny sprzętu. Poza tym tandem wyposażony jest w 2 czaszę główną i zapasową oraz w automat uruchamiający czaszę zapasową na określonej wysokości w razie, gdyby spadochron główny nie został otworzony wcześniej. Tak szeroko zakreślona profilaktyka to standard w prawie wszystkich ośrodkach szkoleniowych. Poza tym sprzęt spadochronowy musi być najwyższej jakości, w końcu od jego niezawodności zależy życie dwóch osób instruktora i pasażera.

Kiedy należy odwołać skoki tandemowe?

Po pierwsze, gdy panuje zmienna i wietrzna pogoda. Porywisty i silny wiatr wydatnie wpływa na sterowność spadochronu. Poza tym podczas burzy istnieje większe ryzyko porażenia piorunem. Po drugie warto przełożyć skok tandemowy, gdy ma się jakiekolwiek zastrzeżenia co do stanu technicznego spadochronu. Czasem poważne usterki wychodzą zbyt późno, co znacznie utrudnia lądowanie i cały przebieg skoku.

Po trzecie stan psychiczny i fizyczny pasażera lotu też ma tu ogromne znaczenie. Zwłaszcza gdy kursant cierpi na lęk wysokości, a karnet na skok to prezent od najbliższych. Zdarza się, że wpada on w taką histerię, że lepiej odwołać całe przedsięwzięcie. Nie można przecież uszczęśliwiać kogoś na siłę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here