Rak piersi to nie wyrok – jednak wyłącznie w przypadku wczesnego wykrycia. O tym, jak ważna jest profilaktyka najlepiej przekonuje fakt, że w początkowych fazach nowotwór rozwija się zupełnie bezobjawowo. USG piersi to jedna z dostępnych technik diagnostycznych, umożliwiających rozpoznanie zmian i podjęcie leczenia. Kiedy zrobić USG piersi? Jak przebiega badanie? Podajemy najważniejsze informacje.

Na czym polega USG piersi?

USG piersi to bezbolesny i w pełni bezpieczny dla pacjentki sposób zobrazowania struktury wnętrza piersi. Jest obok mammografii podstawowym badaniem diagnostycznym w kierunku raka piersi. Oprócz tego pozwala na rozróżnienie torbieli od zmian litych, kontrolę pachowych węzłów chłonnych czy pooperacyjnych zmian.

USG piersi opiera się na ultradźwiękach – niesłyszalnych dla ludzkiego ucha falach akustycznych o wysokiej częstotliwości, które nie uszkadzają komórek organizmu. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Jego wykonywanie zaleca się w pierwszych 10 dniach cyklu. Może być przeprowadzane w ramach NFZ.

Jak przebiega badanie USG piersi?

Przed rozpoczęciem właściwego etapu badania USG piersi, lekarz nakłada na badany obszar specjalny żel, umożliwiający łatwe przesuwanie sondy i uzyskanie czytelniejszego obrazu. Następnie przykłada głowicę aparatury i rozpoczyna prześwietlanie struktury piersi, uwzględniając także węzły chłonne w dołach pachowych. W celu dokładniejszego zbadania konkretnego obszaru może mocniej dociskać głowicę i ustawiać ją pod różnym kątem. Już w trakcie badania jest w stanie udzielić pacjentce pierwszych informacji.

USG piersi – kiedy zrobić badanie?

Kiedy zrobić badanie USG piersi? Pierwszą sonomammografię zaleca się wykonać po przekroczeniu 20 roku życia. W celach profilaktycznych należy ją powtarzać co 2 lata. Po przekroczeniu 30-tki badanie należy wykonywać co rok i tak aż do 40 – 50 roku życia. Daje to szansę wczesnego wykrycia łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych.

Wśród najważniejszych wskazań do wykonania USG piersi wymienia się: ból piersi, obecność guzków i zgrubień, zaobserwowanie wycieku z brodawki sutkowej lub zmiany jego wyglądu, powiększone węzły chłonne pod pachami, zmianę kształtu i wielkości piersi, stosowanie hormonalnej terapii lub antykoncepcji oraz obciążenia genetyczne.

Powiększanie piersi – jakie są metody i przeciwskazania do wykonania operacji? Sprawdź na: http://kobieta.interia.pl/uroda/news-powiekszanie-piersi-czy-to-tylko-zabieg-estetyczny,nId,2410592.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here