Wypryski na pośladkach to problem dość powszechny, o którym niestety nie mówi się otwarcie. Dlaczego? Być może dlatego, że go po prostu nie widać, albo dlatego, że wstydzimy się o nim powiedzieć lekarzowi, nie mówiąc już o jego eksponowaniu. Przyczyn powstawania wyprysków na pośladkach jest wiele – począwszy od zwykłego trądziku, a na czyrakach i wrzodach skończywszy. Wypryski na pośladkach to problem dość powszechny, o którym niestety nie mówi się otwarcie. Dlaczego? Być może dlatego, że go po prostu nie widać, albo dlatego, że wstydzimy się o nim powiedzieć lekarzowi, nie mówiąc już o jego eksponowaniu.

Wypryski na pośladkach – jak wyglądają?

Mogą przypominać pryszcze, stan zapalny, grudkę zakończoną białą główką. Występować pojedynczo lub w skupiskach. Szybko znikać lub pozostawać na skórze tygodniami. Mogą swędzieć, szczypać lub nie dawać żadnych objawów, poza wyraźnym zgrubieniem pod palcami w trakcie dotykania skóry.

Krosty na pupie: skąd się biorą?

Krostki na pośladkach mogą być wywołane przez:
•trądzik skupiony, zwłaszcza o odmianie ropnej,
•rogowacenie okołomieszkowe (winne mogą być geny, niedobory witamin, AZS) – zmiany mogą swędzieć, wymagają kontaktu z lekarzem,
•czyraki – ropne zapalenie okołomieszkowe wywołane przez gronkowiec złocisty, zmiany mogą występować pojedynczo lub w skupiskach, są większe niż trądzik, twarde w dotyku, często koloru sinego, długo utrzymują się na skórze, szybko się rozrastają i wypełniają ropą,
•alergię – uczulenie na stosowany proszek do prania, płyn do kąpieli, balsam do ciała,
•atak gronkowca złocistego
•źle dobrana odzież (bielizna),
•opryszczka narządów rodnych, która może występować też w okolicy odbytu – towarzyszy jej bolesność, świąd i stany zapalne.

krosty na posladkach - skąd się biorą

Krostki na pośladkach – domowe sposoby na wypryski i trądzik

Jeśli zobaczysz krostki na pośladkach, zastanów się, co jest ich przyczyną. Być może te wypryski na pośladkach pojawiły się niedługo po zakupie nowego kosmetyku lub bielizny. W takim przypadku wystarczy, że odstawisz uczulające produkty, a czerwone wypryski powinny zniknąć same. Jeśli nie wiesz, co spowodowało wysyp krost, wypróbuj domowe sposoby na trądzik i wypryski na pośladkach:
regularnie wykonuj peeling pośladków miękką szczotką lub rękawicą do masażu,
suplementuj witaminę B5 – jej niedobór może być jedną z przyczyn trądziku,
stosuj talk, który pomoże ci zachować suchą i mniej podatną na otarcia skórę na pośladkach,
myj pośladki mydłem antybakteryjnym,
stosuj maści z nadtlenkiem benzoilu,
nakładaj na zmiany olejek z drzewa herbacianego.
Jeśli, pomimo tych zabiegów, krostki na pośladkach nie znikną, skonsultuj problem z lekarzem dermatologiem.

Wypryski na pośladkach – leczenie

Nie wszystkie zmiany skórne to problem wyłącznie estetyczny, który można wyleczyć domowymi sposobami. Jeśli wypryski na pośladkach są duże i bolesne, mają sine lub brunatne zabarwienie, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Mogą to być czyraki, czyli krosty ropne powstałe na skutek zakażenia gronkowcem złocistym. Krosty, które nie znikają mimo dokładnej pielęgnacji, to też często jeden z objawów cukrzycy. Nie wolno ich więc lekceważyć.

[Głosów:8    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here