Zatkane ucho może być bardzo dużym kłopotem. Przyczyny takiego stanu ucha mogą być bardzo różne, na przykład: przeziębienie, alergia, zapalenie migdałków, ból gardła, odra, zakażenie wirusowe lub bakteryjne, zapalenie zatok, pęknięcie błony bębenkowej i wysokie ciśnienie krwi.

Szum w uszach i katar

Uszy mogą się zatykać z różnych powodów. Jednym z nich jest katar, towarzyszący mu obrzęk śluzówki nosa często rozprzestrzenia się na trąbkę Eustachiusza. Ogranicza jej tym samym nie tylko dostęp do powietrza, ale także do dźwięków z zewnątrz. To właśnie dlatego, gdy jesteśmy chorzy, szumi nam w uszach i słabo słyszymy. Objawy te powinny ustąpić wraz z katarem.

Powikłania zatkanych uszu przy katarze

Jeśli do zatkania uszu dochodzi w przebiegu przeziębienia, powinniśmy przede wszystkim udrożnić drogi oddechowe. W czasie jakiejś infekcji pojawia się obrzęk śluzówek nosa, który swoim zasięgiem może objąć przewody słuchowe i trąbkę Eustachiusza. Następnie doprowadza do ich zamknięcia. Wtedy ma się wrażenia zatkanych uszu.

Co poradzić na ciśnienie w uszach?

Uczucie zatkanego ucha może się również pojawić podczas podróży samolotem lub jazdy windą. Powodem jest nagła zmiana ciśnienia. Do ucha dostaje się duża ilość powietrza, które uciska trąbkę Eustachiusza. W takich sytuacjach warto mieć przy sobie gumę do żucia lub cukierki, ponieważ żucie gumy lub ssanie cukierków błyskawicznie odetka nam zatkane uszy. Ciśnienie w uszach możemy wyrównać też, wielokrotnie przełykając ślinę lub szeroko ziewając.

przyczyny zatkanych uszu - jak sobie poradzić

Woskowina – oto zatkania uszu jest przyczyna

Bardzo częstą przyczyną zatkanych uszu jest nadmiar woskowiny, która jest naturalną wydzieliną ucha. Jej nadmiar blokuje światło przewodu słuchowego, co jest powodem osłabienia słuchu, a czasem nawet głuchoty.

Co robić, gdy nic nie pomaga?

Kiedy żaden sposób nie pomaga na zatkane ucho, naszą ostatnią deską ratunku jest skakanie na jednej nodze. Powinniśmy mieć wtedy przechyloną głowę. Niektórym taki właśnie zabieg najbardziej pomaga. Jeśli natomiast już i to nie pomaga, to powinniśmy udać się do laryngologa. Laryngolog na pewno wykona badanie i poradzi sobie z zatkanym uchem.

Nie czyść ucha patyczkami

Ucha nie należy oczyszczać za pomocą patyczków higienicznych, gdyż nie tylko wpychają one woskowinę wgłąb przewodu słuchowego, ale również mogą uszkodzić delikatną błonę bębenkową, a nawet słuch. W celu usunięcia woskowiny najlepiej użyć parafiny lub kropli do rozpuszczania woskowiny usznej. Rozmiękczają one zalegające złogi i zapobiegają ich przywieraniu do ścian przewodu słuchowego. Tego typu krople są dostępne w aptece bez recepty. Należy tylko pamiętać, by przed ich użyciem ogrzać opakowanie w dłoni do temperatury ciała.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here