Do wielu czynności prawnych związanych z nieruchomością, której jesteśmy właścicielem, jest niezbędny numer księgi wieczystej nieruchomości. Często również osoby, które zamierzają zakupić nieruchomość, sprawdzają zawartość księgi wieczystej, żeby się upewnić, czy nie ma tam wpisów o prawach osób trzecich.

Czy jest księga wieczysta?

Jak znaleźć numer księgi wieczystejKsięga tego rodzaju jest rejestrem o charakterze publicznym. Prowadzona jest przez sąd właściwy ze względu na miejsce ulokowania nieruchomości, w którym zamieszcza się wszystkie dane dotyczące konkretnej nieruchomości. W dokumencie tym znajdziemy informacje dotyczące jej właścicieli, byłych i obecnych oraz sposobu nabycia przez nich nieruchomości (darowizna, kupno). W księgach tych określa się położenie, wielkość i rodzaj nieruchomości. Znajdziemy również zapisy o prawach osób trzecich ustanowionych na nieruchomości np. służebności, czy wpisy na hipotece np. wpis o tym, że nieruchomość stanowi zabezpieczenie kredytu hipotecznego, czy wpis o skierowanej do nieruchomości egzekucji komorniczej.

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Najłatwiej w dokumencie, który potwierdza, że nieruchomość jest naszą własnością. Najczęściej jest to akt notarialny. Jeśli jednak chcielibyśmy uzyskać informacje dotyczące nieruchomości, której numeru księgi nie znamy, możemy złożyć wniosek do sądu rejonowego właściwego ze względu na położenie nieruchomości o udzielenie nam takiej informacji. Oczywiście musimy udowodnić, że mamy w tym jakikolwiek interes prawny i dokonać stosownej opłaty. Jeśli, nieruchomość należy do naszego dłużnika, to numer księgi ustali dla nas komornik sądowy. Również w internecie można znaleźć oferty firm, które mają dostęp do rejestru ksiąg wieczystych i za wynagrodzeniem ustalą dla nas takie informacje.

Jeśli jednak posiadamy numer księgi i chcemy ją przejrzeć, możliwe jest to za pośrednictwem strony Ministerstwa Sprawiedliwości obsługującego Elektroniczny System Ksiąg Wieczystych. Należy jednak pamiętać, że pełna informatyzacja rejestrów jeszcze nie nastąpiła i nie do wszystkich ksiąg wieczystych jest elektroniczny dostęp.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here