Ciągły rozwój medycyny również pod względem technologicznym sprawia, że mamy dostęp do coraz bardziej zaawansowanej diagnostyki. Umożliwia ona wykrycie chorób, które jeszcze nie tak dawno rozwijały się utajone, niezdiagnozowane i niestety, nieleczone. Jednym z takich badań jest rezonans magnetyczny, który pozwala na przekrojowy przegląd narządów wewnętrznych i analizie ewentualnych nieprawidłowości zaburzeń.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/rezonans-magnetyczny-kregoslupa/

Na czym polega rezonans magnetyczny

Przede wszystkim należy podkreślić, że rezonans magnetyczny jest mało inwazyjnym i zupełnie bezbolesnym badaniem, dlatego nie powinien budzić obaw. Jest również w pełni bezpieczny, nie niesie za sobą ryzyka skutków ubocznych czy negatywnego oddziaływania na nasz organizm jak na przykład prześwietlenie rtg.

Samo badanie polega na wykorzystaniu właściwości magnetycznych atomów, wchodzących w skład ludzkiego ciała. Do badania używa się silnych magnesów wytwarzających odpowiednie pole magnetyczne oraz fal radiowych. To dzięki nim powstaje obraz. Chociaż zastosowanie rezonansu magnetycznego jest szerokie, najczęściej stosuje się go w diagnostyce schorzeń kręgosłupa.

Przebieg badania

Wiele osób obawia się rezonansu magnetycznego, ponieważ nie wiedza, czego mogą się spodziewać i jak ono przebiega. Po pierwsze, należy zaznaczyć, że według najnowszych dostępnych badań jest to badanie w pełni bezpiecznie. Nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych, jakie niosłoby ono dla organizmu. Badanie nie wymaga też specjalnych przygotowań przed przystąpieniem do niego. Niezbędne jest jednak skierowanie od lekarza ze wskazaniem.

Rezonans magnetyczny nie trwa długo, zazwyczaj nie więcej niż 10 min. Pacjent zostaje umieszczony w specjalnym skanerze, w którym będzie prześwietlany. Ważne, aby podczas badania nie poruszać się, ponieważ wpływa to negatywnie na czytelność odczytu i wyniku badania.

Przeczytaj też: http://www.fajnaoferta.pl/dieta-matki-karmiacej/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here