Przetrwanie firmy na dzisiejszym rynku wiąże się z jej otwartością na stosowanie nowych rozwiązań. Takim nowym zjawiskiem obserwowanym wśród dobrze prosperujących przedsiębiorstw jest outsourcing. Przekazywanie firmom zewnętrznym różnych funkcji, np. księgowych, sprzyja zwiększaniu wydajności i efektywności własnej organizacji.
Czym jest outsourcing księgowy?
Kiedy przedsiębiorstwo przekazuje firmie zewnętrznej prowadzenie swoich spraw księgowych, mówimy o outsourcingu księgowym. Takie uproszczenie struktury przedsiębiorstwa ma spowodować, że większe środki i zasoby będzie mogło ono przeznaczyć na swoją kluczową działalność.
Zrozumiałe jest, że przekazanie zarządzania całą bieżącą księgowością własnej firmy, sporządzania deklaracji podatkowych oraz rozliczania płac pracowników, do realizacji „obcej” firmie, wiąże się z pewnymi obawami. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że jest to z wielu względów bardzo opłacalne posunięcie.
1. Obniżenie kosztów działalności
Całkowite koszty prowadzenia księgowości w danej firmie obejmują nie tylko wydatki na m.in. zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania i artykułów biurowych. Składają się na nie również koszty związane z rekrutacją, szkoleniem i zatrudnianiem pracowników obsługujących funkcje księgowe.
Przekazanie prowadzenia księgowości firmie zewnętrznej pozwala organizacji na znaczne oszczędności. Firma outsourcingowa pobiera za swoje usługi stałą ryczałtową opłatę. Przedsiębiorstwo natomiast może „uwolnione” osoby, środki i przestrzeń wykorzystać do zwiększania swojej podstawowej działalności.
2. Wysoka jakość usług
Firmy oferujące outsourcing księgowy wiedzą, że o ich renomie decyduje profesjonalizm ludzi, których zatrudniają. Dlatego też starają się pozyskiwać pracowników kompetentnych w dziedzinie księgowości i z dużym doświadczeniem zawodowym.
Przedsiębiorca decydujący się na skorzystanie z ich usług może mieć pewność, że księgowością jego firmy zajmą się dobrze wyszkolone, efektywnie działające osoby. Ma to duże znaczenie w momentach kryzysowych. Specjaliści posiadający szeroką wiedzę w swojej dziedzinie i będący na bieżąco z obowiązującymi przepisami, nie dopuszczą do nieterminowości lub nieprawidłowości w prowadzonych przez siebie sprawach.
3. Ograniczanie ryzyka i odpowiedzialności
Z poprzednim punktem wiąże się kolejna korzyść wynikająca z przekazania zadań zewnętrznej firmie. Outsourcing księgowy przerzuca na zajmującą się nim firmę wszelką odpowiedzialność karną i cywilną za popełnione błędy księgowe.
Dzięki temu zarząd firmy „oddającej” funkcje może skupić się na rozwijaniu jej podstawowej działalności. W tym momencie warto zaznaczyć, że wybierając firmę zewnętrzną, należy sprawdzić czy posiada ona odpowiednio wysoką polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej. Outsourcingu nie trzeba się bać, ale tak jak przy każdym biznesie, należy sprawdzić z kim nawiązujemy współpracę.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC