Tokarki to urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie proces produkcji. Służą one do obróbki materiałów, które posiadają powierzchnię obrotową. Oznacza to, że z ich pomocą można dokonać obróbki wszystkich materiałów przypominających stożek, kulę, walec lub gwint. W tym artykule dowiesz się jak działa tokarka CNC.

Do czego służy tokarka CNC i gdzie jest wykorzystywana?

Tokarki CNC służą do obróbki materiałów obrotowych. Sam proces obróbki nosi nazwę toczenia, a dany materiał obrabiany jest przy pomocy metody skrawania.
Aktualnie tokarki można spotkać praktycznie w większości zakładów produkcyjnych. Znajdują one swoje zastosowanie m.in. w przemyśle hutniczym lub w branży motoryzacyjnej. Stosuje się je np. do obróbki walców hutniczych lub do obróbki czopów wałów korbowych. Zakres zastosowań tokarek jest naprawdę szeroki i trudno wyobrazić sobie pracę na produkcji bez tego urządzenia.

Jakie są rodzaje tokarek?

W zakładach produkcyjnych można spotkać bardzo wiele rodzajów tokarek, które różnią się od siebie przede wszystkim zastosowaną technologią. Tokarki można podzielić na dwa główne rodzaje, a mianowicie, tokarki z łożem płaskim oraz skośnym.
Ten pierwszy rodzaj tokarek doskonale sprawdza się w przypadku obróbki długich materiałów. Tokarki o łoży skośnym są z kolei doskonałym rozwiązaniem w przypadku obróbki dużej ilości niewielkich materiałów. Wybór odpowiedniego rodzaju tokarki powinien być uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności.

Tokarka CNC – zasada działania

Tokarka należy do grupy maszyn CNC. Oznacza to, że do obsługi tokarki używa się specjalnego systemu, za pomocą którego można ustawiać odpowiednie parametry urządzenia. Jest to rozwiązanie wykorzystywane od dawna, a komputerowe sterowanie przynosi bardzo wiele korzyści.
Przede wszystkim materiały obrabiane za pomocą tokarki CNC mają zawsze takie same parametry. W przypadku ręcznej obsługi takiego urządzenia byłoby to niemożliwe, ze względu na czynnik ludzki. Ogromną korzyścią płynącą z komputerowej obsługi tego urządzenia jest również zwiększone tempo pracy tokarki, a co za tym idzie zwiększone tempo całej produkcji. Tokarki CNC charakteryzuje również bardzo duża dokładność oraz brak ryzyka wystąpienia jakichkolwiek błędów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here