Bezpieczne wykonywanie prac na różnego rodzaju budowach wymaga zastosowania nie tylko wytrzymałych dźwigów, ale też odpowiedniego oprzyrządowania. Tutaj szczególną rolę odgrywa oczywiście zawiesie linowe, bez którego nie można by podnosić ciężkich przedmiotów o niestandardowych kształtach.

Nośność zawiesia – co warto wiedzieć?

Teoretycznie sprawa z nośnością zawiesi linowych wygląda dość prosto. Większość z nich jest na tyle wytrzymała, że w normalnych warunkach mają one bardzo dużą nośność. Niestety, maksymalna wartość obciążenia takiego zawiesia zależy w głównej mierze od tego, czy jest ono nachylone i nie jest narażone na działanie ostrych krawędzi.

To nie wszystko. Kluczową kwestią jest również to, czy zawiesie było w ostatnich miesiącach eksploatowane. Jeśli nie, to istnieje ryzyko osłabienia jego struktury i w konsekwencji – jego zerwania. Nie można też zapominać, że może być ono narażone na wilgoć, promieniowanie UV itd. Te wszystkie czynniki mogą sprawić, że jego wytrzymałość spadnie.

Karty technologiczne i oznaczenia

Część zawiesi jest oznaczana przez producentów za pomocą umownych symboli. Oznaczają one, jak duży ciężar może dane zawiesie utrzymać. Jeszcze więcej ciekawych informacji na ten temat można znaleźć na karcie produktu. Jest ona najczęściej dołączona do wyrobu i szczegółowo opisuje wartości maksymalnej nośności.

Trzeba też pamiętać o tym, że dobre, sprawdzone zawiesia posiadają odpowiednie certyfikaty. Dzięki temu można mieć pewność, że zostały one właściwie przetestowane przed wypuszczeniem na rynek. Zresztą do tego celu wykorzystuje się szereg testów i to zarówno wytrzymałościowych, jak i niszczących.

Przetarcia i inne zagrożenia

Dokumentacja dołączona do zawiesi powinna również uwzględniać to, czy są one w stanie wytrzymać długotrwałe tarcie o twarde i nieraz ostre przedmioty. Często bywa tak, że silnie uderzający w ładunek wiatr doprowadza do stopniowego przetarcia zawiesi.

Dlatego przed użyciem zawiesi należy je poddać dokładnym oględzinom technicznym. W ich trakcie sprawdza się stan poszczególnych splotów, jakość połączeń, a także trwałość elementów stalowych, które są wykorzystywane do ich produkcji. Często zawiesie linowe poddaje się próbom, które określają jego bieżący stan techniczny.

Zawiesie linowe dostępne są w ofercie Cecho

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here