Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że właściwy montaż paneli fotowoltaicznych jest podstawą do efektywnej pracy całej instalacji. Należy mieć świadomość, że ich usytuowanie będzie miało ogromne oddziaływanie na wydajność. Godny uwagi jest fakt, że panele będą działały bardzo wydajnie tylko wtedy, gdy będą miały najlepszy dostęp do promieni słonecznych.

Montaż paneli fotowoltaicznych – jaki kierunek należy wybrać?

Należy mieć świadomość, że najbardziej korzystne będzie ustawienie omawianej instalacji na południe pod kątem od 30 do 40 stopni. Z kolei najgorszą opcją będzie zamontowanie paneli w taki sposób, że będą skierowane na północ.

Użytkownik powinien także wziąć pod uwagę czas, w którym będzie miał zdecydowanie największe zapotrzebowanie na energię. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w momencie, gdy największy pobór energii będzie po południu, nie jest rekomendowane skierowanie instalacji na wschód.

Jak długo może trwać montaż omawianych paneli fotowoltaicznych?

Należy mieć świadomość, że bardzo istotne znaczenie będzie miał właściwie przygotowany projekt. Koniecznie jest zatem uwzględnienie nie tylko technicznych warunków budynku, ale również występowania ewentualnego zacienienia.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku typowych instalacji cała inwestycja może zostać zrealizowana nawet w ciągu jednego dnia. Z kolei w przypadku przedsiębiorstw czy budynków użyteczności publicznej, montaż może się wydłużyć nawet do 3 dni.

Montaż paneli fotowoltaicznych a zacienienie

Warto wiedzieć, że oddziaływanie ułożenia paneli fotowoltaicznych na uzysk będzie widoczny przede wszystkim wtedy, gdy na dachu będą występowały miejsca, które mogą zacienić moduły. Należy mieć świadomość, że jeżeli drzewa czy inne konstrukcje będą zacieniać dach w nieodpowiednim miejscu, najlepszym rozwiązaniem będzie usunięcie przeszkody.

Koniecznie należy pamiętać, że w trakcie projektowania instalacji ogniwa będą ze sobą połączone szeregowo. Oznacza to, że jeżeli cień będzie padał na jedno ogniwo, nie będzie działał na cały panel. Rekomendowane jest rozpoczęcie współpracy tylko i wyłącznie z renomowaną firmą firmą. Będzie ona w stanie doradzić użytkownikowi najlepsze usytuowanie paneli.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here