Grypa to choroba o dużym procesie, wywołana zakażeniem wirusowym (u ludzi mikroorganizmy grypy A i B). Wirus rodzaju A, jaki jest najpopularniejszą etiologię zachorowania, składa się na 2 podtypy – w zależności od rodzajów białek na przestrzeni cząstki wirusa hemaglutyniny (H) i neuraminidazy (N). Grypę sezonową niejednokrotnie wywołują mikroorganizmy podtypów H1N1 i H3N2. Może też dotrzeć do grypy pandemicznej, występującej co kilka lub kilkanaście lat, mającej swoim zasięgiem cały świat. Do najpopularniejszych objawów dolegliwości decyduje się wysoką temperaturę, dreszcze, nacisk głowy i mięśni, złe usposobienie, katar i kaszl. Objawy postępują bardzo łatwo, ważny jest dobry początek zachorowania. Czasem odróżnienie przeziębienia od grypy może przysparzać trudności.
Do zainfekowania dochodzi:
•drogą kropelkową w stanie związku z chorym, jaki kaszląc lub kichając, rozpyla cząstki wirusa,
•drogą pokarmową przez kontakt z zakażonymi przedmiotami,
•przez bezpośredni związek z zakażonymi zwierzętami, np. świnie lub ptaki.
Bardzo ważnym czynnikiem jest zapobieganie zakażeniu wirusem grypy. Istotna to stworzyć przez unikanie zatłoczonych miejsc w stanie zwiększonego zachorowania na grypę, normalne mycie rąk, wykorzystywanie preparatów odkażających. To bardzo ważne, jednak najważniejsze są szczepienia, którym powinno się poddawać raz w roku, najlepiej wczesną jesienią.
Dziecko winno zostać zaszczepione po raz pierwszy już w wieku ponad 6 miesięcy. Szczepionka należy do grupy „nieżywych” i zawiera tylko drobne cząstki wirusa. Szczepieniu powinno być ludzie nie tylko dziecko, ale również inni domownicy, co umożliwia zminimalizować niebezpieczeństwo zachorowania. Szczepionka jest bezpieczna, rzadko są pewne objawy niewłaściwe, nie jest jeszcze droga. Mimo to w Polsce jeszcze szczepienia na grypę nie są modne. W leczeniu choroby zajmuje się odpoczynek, picie dużej ilości płynów, leczenie objawowe (środki p/gorączkowe, p/kaszlowe itp.) oraz środki wpływające na wirusa grypy: oseltamiwir i zanamiwir, adamantyna i rimantydyna. Analizowania naukowe pokazują, że wykorzystywany u dzieci oseltamiwir jest dobry i obniża czas uczenia się objawów oraz wydalania wirusa, chociażby gdy pierwsza strona jest podana tylko po 48 godzinach od wystąpienia pierwszych objawów choroby
Jak leczyć grypę u dzieci?
U większości chorych leczenie choroby polega na tzw. leczeniu objawowym, zatem zmniejszaniu objawów choroby, a nie wpływaniu na wirusa. Odmiennie sytuacja wygląda w przypadku osób starych, dzieci oraz powikłań po grypie. Leczenie choroby u dzieci i wymienionych większości osób potrzebuje rozpoczęcia bardziej trudnych kroków. Jeśli objawy są bardzo duże, leczenie choroby u dzieci będzie potrzebowało hospitalizacji. Należy też pamiętać, że gdy mamy do czynienia z temperaturą u dziecka, nie możemy podawać mu kwasu acetylosalicylowego (że to doprowadzić do bardzo ciężkiej choroby jaką jest zespół Reye’a), oraz wyłącznie paracetamol.