Pierwszym i najbardziej znanym objawem ciąży jest oczywiście brak miesiączki. Kiedy dochodzi do implantacji zarodka, rozpoczynają się zmiany w organizmie kobiety, które sygnalizują iż doszło do zapłodnienia. Każda kobieta, która dobrze zna swój organizm może już na wczesnym etapie rozpoznać objawy ciąży, co pozwoli jej dostosować codzienność do zmieniającej się sytuacji. Należy bowiem zaznaczyć, jak istotna na rozwój płodu jest zmiana nawyków żywieniowych oraz dostarczanie niezbędnych składników w formie suplementów już na samym początku ciąży.

Pierwsze objawy ciąży

Tuż po zapłodnieniu, kiedy dojdzie do implantacji organizm kobiety reaguje niemal natychmiast. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, które muszą przygotować organizm do zmieniającej się sytuacji. Co prawda każda kobieta jest inna i inaczej odczuwa pewne zmiany, jednak większość ciężarnych wyraźnie już na wczesnym etapie dostrzega zmiany zachodzące w organizmie. Oto najczęstsze objawy ciąży:

  • oczywistym objawem jest brak miesiączki, jednak u części ciężarnych krwawienia nadal występują;
  • bolesność i wrażliwość piersi, która często wiąże się ze świądem brodawek;
  • ucisk na pęcherz moczowy, co wpływa na częstsze oddawanie moczu;
  • zmęczenie, senność;
  • mdłości i wymioty;
  • chwiejność nastroju;
  • wrażliwość na zapachy;
  • niechęć do używek;
  • zmiana preferencji smakowych;

Jak potwierdzić ciążę?

Kiedy kobieta przypuszcza iż mogło dojść do zapłodnienia, musi udać się do lekarza ginekologa. Badanie ginekologiczne jest jednym z pierwszych, które mogą potwierdzić ciążę, jednak czasem na pełną diagnozę jest za wcześnie. Dlatego lekarz po wstępnym wywiadzie z pacjentką określa dogodny termin badania USG. Zazwyczaj jest to możliwe 3 tygodnie po zapłodnieniu. Niezbędny jest bowiem czas, by zarodek był na tyle widoczny, by potwierdzić implantację. Prawidłowe badanie USG pozwoli określić wiek zarodka i jego stan. Należy jednak pamiętać, że wczesna ciąża wiąże się z ryzykiem poronienia. Wady genetyczne, niesprzyjające warunki do rozwoju płodu, wady narządów rozrodczych, wiek matki…Wszystko to niekorzystnie wpływa na rozwój płodu.

Co dalej?

Istnieje dość duża grupa kobiet, które mimo zapłodnienia nie odczuwa żadnych dolegliwości we wczesnym stadium. Dlatego o ciąży dowiadują się w momencie, kiedy zaczyna zmieniać się już sylwetka. Pomiędzy 12. a 14. tygodniem obwód brzucha zaczyna się nieco zmieniać, a macica się powiększa. Na ogół około 16. tygodnia lekarz może już wsłuchać się z pomocą stetoskopu w czynność serca, a 24. tydzień to czas, kiedy mama może odczuć pierwsze ruchy dziecka.

Bez względu na wiek zarodka każda kobieta po potwierdzeniu ciąży musi zadbać o suplementację niezbędnych składników. Chcesz dowiedzieć się, jak wspomóc organizm kobiety podczas ciąży i karmienia? Może staracie się dopiero o dziecko? Wejdź na Mamadha.pl i przeczytaj o znaczeniu kwasu foliowego, witaminy D3, dha, jodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here