Psy są energicznymi czworonogami, które uwielbiają towarzystwo ludzi, a nierzadko także innych zwierząt. Jeżeli zdecydujemy się na adopcję lub zakup pupila to musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim warunki, które trzeba zapewnić zwierzakowi. Pamiętajmy o wyborze takiej rasy, która idealnie wpasuje się w rodzinę, a także bez problemu odnajdzie się w nowym otoczeniu. Jeżeli nie posiadamy zbyt dużo miejsca w mieszkaniu to warto wybrać psa, który nie potrzebuje zbyt dużo ruchu i miejsca. O wiele łatwiej jest, gdy posiadamy dom z ogrodem. Dzięki temu nasz przyjaciel będzie mógł wybiegać się o każdej porze, co jest bardzo ważne szczególnie dla tych największych ras.

Nie zapominajmy jednak o najważniejszym, czyli o odpowiednim wychowaniu psa. Już od samego początku musimy nauczyć naszego pupila posłuszeństwa i istotnych komend. Pilnujmy, aby rozróżniał on złe zachowanie od dobrego. Zawsze należy wykazać się cierpliwością i opanowaniem w stosunku do pupila, niezależnie od sytuacji. Tylko w taki sposób czegoś go nauczymy i sprawimy, że poczuje się on bezpiecznie.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?Jest to jedna z najważniejszych nauk, z którą spotykamy się niemal na samym początku wspólnej przygody. Pamiętajmy, że na pierwszy spacer możemy wybrać się po około dwóch tygodniach od wszystkich szczepień. Jest to bardzo ważne, ponieważ pies musi uodpornić się na wszelkie warunki i choroby, z którymi może spotkać się niemal wszędzie. Jak zachęcić pupila do aktywności na dworze? Warto rozpocząć od przyzwyczajenia go do obroży. Zadbajmy o to, aby była ona dobrze wykonana i przede wszystkim wygodna. Elastyczny, miękki materiał powinien być dopasowany do wymiarów psa. Warto zakupić regulowany produkt, ponieważ pies z czasem będzie wyrastał ze swoich dotychczasowych dodatków. Obrożę można zacząć zakładać mu już w domu. W ten sposób pupil przyzwyczai się do noszenia czegoś zupełnie obcego.

Gdy będziemy chcieli wyjść na zewnątrz zadbajmy o odpowiednią smycz, która nie będzie ani zbyt krótka, ani za długa. Warto zwrócić uwagę także na siłę psa. Dla mniejszych ras można wybrać nieco lżejszą linkę, a dla energicznych i dużych psów trzeba zakupić już solidniejszy przedmiot. Najważniejsze jest, aby potrafić zapanować nad jego zachowaniem. Warto zabrać ze sobą jego ulubione przysmaki, które zachęcą psa do dalszej podróży. Musimy pokazać czworonogowi, że to my jesteśmy przewodnikiem i musi on podążać tam, gdzie my pokażemy. Nie wolno zbyt mocno szarpać pupila, ponieważ może go to zaboleć i zniechęcić.

Na początku wykonujmy delikatne ruchy i wołajmy naszego psiaka do siebie. W ten sposób zrozumie, że musimy współpracować i podążać w jedną stronę. Jeżeli nagle usiądzie lub nie będzie chciał ruszyć się z miejsca, to warto wykorzystać smakołyki, które zachęcą go do dalszego spaceru. Ważne jest, aby chwalić naszego przyjaciela, gdy postąpi dobrze.

Pierwsze spacery nie powinny być także zbyt długie

Pierwsze spacery nie powinny być także zbyt długieWarto udać się wtedy tylko w pobliskie miejsca, ponieważ nie wiemy jak zachowa się pies. Początki nie zawsze są łatwe, jednak gdy wyćwiczymy najważniejsze kwestie, to z czasem pies zrozumie swoje błędy i będzie podążał za nami. Smycz jest po to, aby nasz pupil zbyt daleko nam nie uciekł. Warto regulować długość i delikatnie ciągnąć linkę, gdy nasz pies zainteresuje się innym tropem. Możemy także wołać go i sprawić, że początkowo będzie on kierował się naszym głosem. Jeżeli znajdujemy się w pobliżu ulicy zwróćmy uwagę na jego reakcje i pilnujmy, aby nie wybiegł zbyt daleko.

Warto odpowiednio skracać smycz w zależności od sytuacji, ponieważ nigdy do końca nie wiemy jak zachowa się nasz pupil. Czasami wystarczy, że zobaczy kota po drugiej stronie ulicy i będzie chciał za nim biegnąć. Pamiętajmy, aby od początku przyzwyczajać psa do takich sytuacji i tresować go w bezpiecznych warunkach. Musimy dać mu nie tylko dużo miłości, ale także trzeba wykazać się cierpliwością. Nie możemy krzyczeć na naszego psa, ponieważ w ten sposób pogorszymy tylko sytuację. Zawsze trzeba być opanowanym, a gdy pupil jest posłuszny należy go chwalić.

Pamiętajmy, że psy potrzebują dużo ruchu, a także mają swoje potrzeby

Nie pozostawiajmy pupila samego w domu na wiele godzin, ponieważ muszą one się załatwić, a przede wszystkim potrzebują naszego towarzystwa. Jeżeli zdecydujemy się na psa musimy wziąć pod uwagę godziny naszej pracy i ustalić z członkami rodziny dyżury. Oczywiście nic się nie stanie, gdy nasz pies zostanie na kilka godzin sam w domu, jednak nie może być to zbyt długo. Szczególnie gdy jest on szczeniakiem to potrzebuje wtedy niemal całodobowej opieki. Warto zawsze zarezerwować wolne chwile na spędzanie czasu ze swoim nowym przyjacielem. Oprócz spacerów i aktywności musimy także zadbać o odpowiednie jedzenie i stały dostęp do świeżej wody. Pies jest świetnym towarzyszem i kompanem, który da nam mnóstwo szczęścia i radości. Warto zadbać o jego dobro i zdrowie, ponieważ jest to istota, która może polegać tylko na ludziach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here