Wiele osób staje chociaż raz w życiu przed decyzją, jaki samochód sobie kupić. Obecnie możemy przebierać w ofertach na portalach z ogłoszeniami. Od kilkunastu lat, od kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, handlarze samochodów i ludzie prywatni na potęgę sprowadzają samochody z zagranicy. Także nasz rynek jest bardzo już nasycony zachodnią motoryzacją. Teoretycznie powinno to nam ułatwić jakoś nabycie pojazdu. Ale czy tak jest na pewno? Niestety nie, bo samochodów jest wiele. Często modele, roczniki i wyposażenie są takie same. Sprzedający muszą się jakoś wyróżniać, aby to ich oferta była „korzystniejsza” na pierwszy rzut oka. Dlatego zaczynają się manipulacje przy przebiegach samochodu – co notabene w Polsce jest karalne. Często się mówi, że samochód po przekroczeniu granicy Niemiecko-Polskiej w magiczny sposób ma przebieg o 100.000 kilometrów mniejszy.
Jak sprawdzić auto po VIN?
Jest kilka metod aby to zweryfikować. Na przykład raport numeru identyfikacyjnego. Jak sprawdzić auto po VIN? Chyba nie ma prostszej rzeczy. Wystarczy przepisać nr VIN do jednego z ogólnodostępnych generatorów raportów i w wersji darmowej otrzymamy podstawowe dane na temat samochodu, m. in. oryginalny lakier, wyposażenie czy silnik. Już to pomoże zweryfikować czy pojazd na pewno jest w oryginalnym stanie. Idąc krok na przód możemy za około czterdzieści złotych wykupić raport rozbudowany, tak aby otrzymać dane na temat przebiegu, historii wypadkowej czy sprawdzić VIN w rejestrze pojazdów skradzionych. Ten sposób powinien być wykorzystywany zawsze, żeby ustrzec się przed ewentualną stratą ciężko zarobionych pieniędzy. Można także zgłosić się do Autoryzowanego Serwisu lub popytać na forach internetowych w celu rozkodowania VIN.
Mając już rozkodowany nr samochodu, warto też zweryfikować, czy te numery zgadzają się ze stanem rzeczywistym, tj. czy na tabliczkach znamionowych widnieje taki sam nr VIN co w dowodzie rejestracyjnym. Dodatkowo musimy wystrzegać się jednej rzeczy. Jeśli w historii sprzed 5 lat widać, że samochód miał 300.000 km przebiegu, a w momencie kupowania ma 180.000 km to coś jest nie tak. Można także ocenić na podstawie zużycia wnętrza. W samochodach z dużym przebiegiem przetarciom ulega kierownica, gałka zmiany biegów czy fotele. Przed każdym większym zakupem dobrze kilka razy się zastanowić, przeanalizować, zapytać ekspertów czy podjechać samochodem na stację diagnostyczną gdzie wszystko zostanie przebadane krok po kroku i wystawiona zostanie opinia.
Gdzie można kupić używany samochód?
Internet przepełniony jest ogłoszeniami dotyczącymi kupna używanych samochodów. Najwięcej takich ogłoszeń znajdziemy oczywiście na najbardziej popularnych portalach takich jak Allegro, OLX czy Gumtree. Ale równie dużo ogłoszeń znajduje się także w serwisie Facebook, gdzie powstały specjalne grupy służące do zamieszczania ogłoszeń motoryzacyjnych. Ciekawe ogłoszenia od pasjonatów danej marki znajdziemy także na forach poświęconych danemu modelowi samochodu. Najczęściej są to bardzo zadbane egzemplarze, o które dbali ich właściciele.
Skąd wziąć pieniądze na zakup samochodu?
Najlepszym wyjściem jest zakup samochodu za zgromadzone oszczędności. Nie każdy może sobie jednak na to pozwolić. Wtedy pozostaje nam jedynie kredytowanie zakupu auta. Możemy w tym celu wybrać np. kredyt samochodowy przeznaczony właśnie na taki zakup. Nic nie stoi na przeszkodzie aby użyć do tego celu także zwykłego kredytu gotówkowego, zwanego inaczej konsumpcyjnym. Dla przedsiębiorców zaś najlepszą i najbardziej korzystną pod względem podatkowym opcją będzie skorzystanie z leasingu. Przedsiębiorca w takim wypadku płaci comiesięczną ustaloną ratę leasingową, którą może odliczyć od podatku. Po zakończeniu leasingu może wykupić samochód za ustaloną kwotę, lub podpisać umowę na leasing nowego samochodu.
Typowe usterki w używanych samochodach
Samochody używane z racji swojego wieku nie mogą być zupełnie wolne od wad. Wydaje się to oczywiste. Nawet najbardziej zadbane auto po kilkunastu latach użytkowania może sprawiać mniejsze lub większe problemy. Największym zagrożeniem jest oczywiście rdza. Szczególnie w naszych warunkach, ponieważ zimą ulice posypywane są solą, która znacznie przyspiesza proces korozji blachy samochodowej. W używanych samochodach należy również zwrócić uwagę na elementy eksploatacyjne, które stale się zużywają takie jak na przykład hamulce, łożyska czy też rozrząd.
Jaki więc samochód kupić?
Przed wyborem konkretnego modelu najlepiej jest przeanalizować opinie krążące w internecie dotyczące awaryjności poszczególnych samochodów. Równie istotne jest też spalanie jak i cena i dostępność części zamiennych. Co z tego, że samochód będzie mało awaryjny, jeśli za jedną naprawdę będziemy musieli zapłacić nawet kilka tysięcy złotych?