Każdy z nas kupuje urządzenia domowe z założeniem, że będą nam służyć latami, najlepiej bezawaryjnie. Wiele z nich może ulec przegrzaniu poprzez zbyt długie lub niepoprawne używanie. Nie dotyczy to tylko i wyłącznie narzędzi, takich jak piły motorowe lub kosiarki spalinowe, które wykorzystują benzynę do swojego działania. Zjawisko to dotyczy również komputerów osobistych. Dbanie o narzędzie pracy (lub rozrywki), jakim jest komputer, wymaga od nas zadbania o jego bezpieczeństwo. Nie chodzi tu tylko o zabezpieczenie systemu i danych zawartych na dyskach (co możemy uczynić poprzez instalację programów antywirusowych lub optymalizację systemu poprzez uporządkowanie rejestru lub oczyszczanie dysku). Równie istotna jest „fizyczna” część naszego komputera, jego wnętrze. Może one ulec spaleniu przy zbyt wysokiej temperaturze. Ale w jaki sposób zadbać o to, by nasz komputer „był zdrowy”? To proste. Wystarczy po prostu monitorować temperaturę naszego peceta. Nie jest to rzeczą bardzo oczywistą. Wiele osób nie wie, jak sprawdzić temperaturę procesora.

Jak sprawdzić temperaturę procesora?

Istnieją dwa główne sposoby sprawdzania temperatury procesora. Możemy to uczynić za pomocą odpowiednich programów diagnostycznych oraz w tzw. BIOS-ie. Różnią się one od siebie i od sposobu pokazywania temperatury.

Sprawdzanie temperatury procesora za pomocą BIOS-u

Czym właściwie jest ten BIOS? (z angielskiego Basic Input/Output System) W dużym uproszczeniu to podstawowy, najniższy system oprogramowania, dzięki któremu możemy obsługiwać wszystkie urządzenia peryferyjne znajdujące się w komputerze. Czyni to on do momentu załadowania właściwego systemu operacyjnego z nośnika danych.

Ale jak sprawdzić temperaturę procesora za pomocą BIOS-u? Jest to zasadniczo proste. Wystarczy podczas uruchamiania się naszego komputera (jeszcze przed załadowaniem się systemu operacyjnego) nacisnąć odpowiedni klawisz lub kombinację klawiszy (zależy od producenta płyty głównej). Najczęściej są to: przycisk Delete, przycisk F8 lub F3 i inne (informacja o skrócie klawiszowym wyświetlana jest podczas uruchamiania komputera). Następnie w BIOS-ie musimy odnaleźć frazę „Current CPU Temperature” lub „CPU Temperature”, która może znaleźć się w różnych zakładkach. Jej lokalizacja uzależniona jest od producenta i wersji BIOS-u. Należy jednak pamiętać, że temperatura wyświetlana w BIOS-ie zazwyczaj jest niższa niż rzeczywista, którą procesor osiąga podczas pracy.

Programy diagnostyczne

Drugą opcją (bardziej praktyczną i dokładną) jest sprawdzanie temperatury procesora za pomocą odpowiedniego programu diagnostycznego. Istnieje wiele programów, które do tego służą (takie jak np. Core Temp, HWMonitor lub OCCT). Wszystkie z nich pokazują nam obecną temperaturę procesora podczas zwykłej pracy oraz mogą wskazać, jaką minimalną i maksymalną temperaturę on osiąga. Badanie takie jest o wiele dokładniejsze niż to przeprowadzone przez BIOS, gdyż pokazuje nam rzeczywistą temperaturę.

Zapobieganie przegrzaniu się procesora

jak sprawdzić temperaturę procesoraSkoro już poznaliśmy, w jaki sposób sprawdzić temperaturę naszego procesora, to następnym krokiem jest dowiedzenie się, w jaki sposób można zapobiec ewentualnemu przegrzaniu procesora. Jest to o tyle istotne, że zoptymalizuje to naszą pracę i zapobiegnie ewentualnym uszkodzeniom lub utratą danych. Zbyt wysoka temperatura procesora powoduje zawieszanie się komputera, jego wyłączenie, samoistne restartowanie oraz zbyt głośną pracę. Częste przegrzewanie procesora może spowodować jego bezpowrotne uszkodzenie.

W jaki sposób zapobiec przegrzaniu się procesora? Trzeba pamiętać o kilku aspektach. Najprostszym i podstawowym jest umożliwienie komputerowi wyprowadzania ciepła. Komputer bądź laptop powinny być ustawione w takim miejscu, w którym będą miały zagwarantowany swobodny przepływ powietrza. Nie warto stawiać komputera w zamkniętej półce biurka lub na kołdrze, kocu lub materiale „nieoddychającym”. Zadbanie o to jest podstawą utrzymania idealnej temperatury procesora.

Czyszczenie wnętrza komputera

Kolejnym krokiem, jaki należy przedsięwziąć, jest czyszczenie wnętrza komputera. Trzeba zadbać o to, aby „flaki” naszej maszyny były pozbawione kurzu, który jest wrogiem numer jeden dla komputerów. Regularne sprzątanie komponentów komputera jest odpowiednią praktyką.

jak sprawdzić temperaturę procesoraSzczególnie narażone na kurz są laptopy. Spowodowane jest to ich budową. Są one zamkniętą, zwartą konstrukcją, posiadającą niewiele miejsc, z których może wydobywać się ciepło. Kurz bardzo często osiada na wentylatorach chłodzących laptop i jeśli jest go za dużo, to przestaje on pracować wydajnie. Aby pozbyć się nadmiaru kurzu z laptopa, trzeba skorzystać ze sprzężonego powietrza, który wydmucha nam brud z trudno dostępnych miejsc. Jeśli zadbamy o czystość wnętrza komputera, to nasz procesor będzie nam wdzięczny. Możemy dodatkowo wymienić pastę termoprzewodzącą.

Podsumowując: walka z przegrzaniem procesora nie jest wcale taka trudna. Wystarczy tylko monitorować jego temperaturę za pomocą BIOS-u lub programu diagnostycznego i odpowiednio reagować, gdy osiągnie ona zbyt wysoki poziom. Regularne czyszczenie komputera ochroni nasz procesor przed przegrzaniem i wspomoże pracę naszego peceta.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here