Za wysoka temperatura męczy oraz może doprowadzać do komplikacji (m.in. drgawek), więc gdy przekracza 38,5°C (u niemowląt 38°C) należy ją obniżać. Jak to robić?

Jak zbić gorączkę u dziecka?

Jak zbić gorączkę u dzieckaNajmłodszym maluszkom podaje się tylko paracetamol. U dzieci powyżej trzeciego miesiąca życia można podawać również ibuprofen. Niemowlętom najwygodniej podać środek w czopku (chyba, iż mają biegunkę), starszym maluchom – w syropie (chyba, iż wymiotują). Czasem zdarza się, iż środki działają za krótko. Lepiej nie przekraczać wtedy rekomendowanej dawki na własną rękę, ale stosować na przemianę środki z dwóch rozmaitych grup (np. wpierw podać paracetamol, i po czterech godzinach ibuprofen). Przy takim postępowaniu łączy się efektywność obydwu specyfików, i efekty uboczne się nie kumulują, ponieważ pomiędzy kolejnymi dawkami jednego preparatu zachowany jest bezpieczny odstęp.

Kąpiel

Zmniejsza temperaturę szybko oraz efektywnie (niestety, nie na długo). Rozpalonego maluszka nie można jednakże ochładzać gwałtownie – niedojrzały układ nerwowy mógłby odpowiedzieć drgawkami. Bezpieczniej jest wypełnić wannę wodą o temperaturze o stopień mniejszej od temperatury ciała malucha, włożyć do niej dziecko, i wówczas następnie sukcesywnie dolewać odrobinę zimniejszą wodę.

Uwaga! Nie wkładaj do wanny dziecka, które ma dreszcze. Wcześniej podaj mu środki przeciwgorączkowe. Nie rób także tego na siłę, ponieważ stres oraz płacz osłabiają, i poza tym pogarszają oraz tak złe samopoczucie malca.

Okłady

Są efektywne, jednakże działają wolniej oraz krócej aniżeli kąpiel. Zmoczoną pieluszkę (koszulkę, mały ręcznik itd.) kładź na czole, klatce piersiowej, w pachwinach oraz na przedramionach maluszka. Okłady wielokrotnie wymieniaj. Możesz również owinąć malca w wilgotne prześcieradło. Kiedy temperatura spadnie, osusz go dobrze oraz przykryj czymś lekkim (np. samą poszewką).

Picie

Picie nie tylko pomaga zmniejszyć temperaturę, lecz również przeciwdziała odwodnieniu. Niemowlę jak najczęściej karm piersią, możesz również dopajać je wodą, nieco osłodzoną herbatą albo sokami (gdy nie ma biegunki). Starszemu maluchowi możesz podawać napój butelką ze smoczkiem. Napoje powinny być letnie, a nie chłodne, ponieważ za duża różnica temperatur nie jest dobra.

Lekkie ubranie oraz cienka kołderka

Rozpalone ciało musi mieć szansę oddania ciepła otoczeniu, więc ubierz dziecko w lekką piżamkę oraz przykryj cienkim kocykiem lub samą poszewką. Temperatura pokoju winna być taka jak zwykle (20–22°C).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here