Bardzo wiele polskich firm zaciąga kredyty. Jest to naturalna część funkcjonowania przedsiębiorstw, zarówno małych i średnich, jak i dużych. Samo w sumie branie kredytów nie jest niczym złym i nie musi wcale świadczyć, że firma znajduje się w złej sytuacji finansowej – zwłaszcza biorąc pod uwagę, że koszty związane z kredytami firmowymi można odliczyć od podstawy opodatkowania, w ten sposób poniekąd pożyczając pieniądze za darmo. Poniżej zajmiemy się dwoma najpopularniejszymi i najważniejszymi rodzajami kredytów firmowych – kredytem obrotowym i kredytem inwestycyjnym.

Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy wypłacany jest w transzach lub jednorazowo. Ma za zadanie pomóc w pokryciu bieżących wydatków firmy, takich jak wypłacenie wynagrodzeń pracownikom, zakup towarów i materiałów czy opłacenie składek społecznych i podatków. Z reguły kredyty obrotowe są zobowiązaniami stosunkowo krótkoterminowymi (w okolicach 1 roku), ale bywa też, że udziela się ich na dłuższe okresy.

Chociaż kredyt na bieżące wydatki może kojarzyć się z małymi kwotami, to wiele w tym zakresie zależy od sytuacji finansowej firmy (jej dochodów, wydatków, historii kredytowej). Duże firmy mogą otrzymywać kredyty obrotowe nawet na setki tysięcy złotych, w przypadku firm małych, które przynoszą niewielkie zyski, maksymalna kwota kredytu będzie oczywiście odpowiednio mniejsza.

Więcej informacji na temat kredytów firmowych znaleźć można tutaj: http://poza-bankiem.pl/. Warto zainteresować się tą kwestią, nawet, jeśli w chwili obecnej firma znajduje się w dobrej sytuacji finansowej – w końcu w każdej chwili może się to zmienić, choćby z powodu kryzysu ekonomicznego czy problemów unikalnych dla danej branży.

Kredyt inwestycyjny

Kredyty inwestycyjne, jak wskazuje sama ich nazwa, mają za zadanie pomóc firmie sfinansować określoną inwestycję. Są to kredyty celowe, tak więc pozyskanych za ich pomocą środków nie można wydać na dowolny cel, a jedynie na to, co zostało ustalone. Dzięki kredytom inwestycyjnym można pozyskać większe kwoty (i na dłużej), natomiast tnie obejdzie się bez biznesplanu i wkładu własnego.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://poza-bankiem.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here