Płytki kuchenne stają się ponownie najpopularniejszym wyborem osłon na podłogi i ściany. Przewyższają pod tym kątem możliwości oferowane przez panele drewniane oraz inne rozwiązania. Płytki są trwałe, mogą przetrwać bez problemu wiele lat, a także ułatwiają szybkie i regularne czyszczenie. Ponieważ płytki dedykowane do kuchni powinny być nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również wytrzymałe, postanowiliśmy przygotować krótki poradnik poświęcony ich zakupowi. Podpowiadamy w nim na jakie rozwiązania warto się zdecydować oraz po czym rozpoznać atrakcyjny i nowoczesny zestaw płytek kuchennych. 

Płytki wytrzymałe i bezpieczne w użytkowaniu 

Przy wyborze płytek do kuchni na podłogę warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów, takich jak trwałość, antypoślizgowość i łatwość utrzymania czystości. W ten sposób upewnisz się, że wybierasz zestaw nie tylko dopasowany do potrzeb tego pomieszczenia, ale również bezpieczny w czasie codziennego korzystania z kuchni.

Jak dobrze wiadomo, w pomieszczeniu tym panuje wzmożona wilgoć i często dochodzi do zachlapania różnego typu płynów na powierzchni podłogi. Płytki powinny przeciwdziałać wnikaniu wilgoci w podłogę oraz pomagać w amortyzowaniu wszelkich poślizgów w czasie codziennego dreptania po jej powierzchni.

Jakie typy płytek warto wybrać?

Gres porcelanowy jest trwały, odporny na zarysowania i ścieranie, a także łatwy do czyszczenia. Idealnie nadaje się do kuchni, gdzie panują wysokie wymagania dotyczące higieny. Możesz codziennie sprzątać gres na mokro, używając w tym celu intensywnych detergentów. Bez obaw, że płytki zostaną w ten sposób uszkodzone. 

Terakota to wybór alternatywny. Jest ciepła w dotyku i dodaje pomieszczeniu typowo domowego uroku. Materiał ten jest jednak mniej trwały niż gres i może łatwo się rysować. Warto więc stosować płytki z terakoty wyłącznie w kuchniach średnio- lub rzadko użytkowanych, niezbyt dużych i nieprzechodnich. 

Klinkier to kolejny warty rozważenia materiał. Jest trwały i odporny na uszkodzenia, a także łatwy w czasie codziennego czyszczenia. Niestety jego powierzchnia może być zbyt śliska, dlatego warto w czasie zakupów zwrócić uwagę, czy interesujący Cię zestaw posiada specjalnie dopasowane, antypoślizgowe zabezpieczenia. 

Płytki do nowoczesnej kuchni – kilka porad aranżacyjnych 

Jasne i stonowane kolory to najlepszy wybór w przypadku kuchni. Dominują takie odcienie jak biały, szary beż. W przypadku nowoczesnych stylizacji warto też rozważyć bardziej ekstrawaganckie połączenia kolorystyczne. Możesz sięgać po płytki czarno-białe, płytki w intensywnych ciemnych odcieniach oraz te pokryte dodatkowymi zdobieniami. 

Dobrym pomysłem mogą okazać się płytki prezentujące wzory geometryczne, takie jak kwadraty, trójkąty czy paski, ułożone w powtarzalne desenie. Są idealne dla osób lubiących oryginalne rozwiązania. Mogą stanowić interesujący akcent wizualny zarówno na ścianie, jak i na powierzchni podłogi. 

Warto rozważyć możliwość połączenia dwóch różnych zestawów płytek podłogowych. Za ich pomocą możesz wyznaczyć granicę pomiędzy strefą gotowania a strefą przechowywania żywności, bądź pomiędzy strefą kuchni a strefą jadalni. W ten sposób stworzysz wyjątkowy akcent aranżacyjny, który podkreśli kształt pomieszczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here