Wejście do domu jednorodzinnego to najczęściej strefa dość słabo doświetlona naturalnym światłem słonecznym. Jeśli do tego drzwi montowane są we wnęce lub otoczone są gankiem czy filarami, to można wręcz mówić o strefie mroku, która przytłacza i robi dobrego wrażenia. Wiatrołap i przedpokój bez naturalnego oświetlenia wydają się ciasne i mało przestronne. Doskonałym sposobem na poprawienie wyglądu strefy wejścia są drzwi wejściowe z przeszkleniem.

Szyby przy wejściu – czy to bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy drzwi wejściowe z przeszkleniem są nadal dobrym izolatorem ciepła oraz czy takie rozwiązanie jest bezpieczne dla domowników. Na pewno wysoki poziom izolacji akustycznej, termicznej oraz bezpieczeństwo antywłamaniowe lub przeciwpożarowe mogą zapewnić wyłącznie wyroby o najwyższej jakości, których producenci zachowują przy produkcji wysokie standardy, potwierdzone dołączonymi do wyrobu stosownymi certyfikatami. Nie ma więc obaw – drzwi wejściowe z przeszkleniem nie przepuszczają zimna a szyba zamontowana w skrzydle czy po bokach drzwi nie oznacza utraty bezpieczeństwa czy poczucia prywatności.

Rodzaje szkła stosowanego do drzwi wejściowych

Szkło używane do montowania w drzwiach, to z reguły podwójne lub potrójne szyby zespolone ze szkła hartowanego. Dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa można wybrać szkło kuloodporne. Szkło może mieć różny poziom przejrzystości, kolor oraz wzór. Najczęściej przeszklenia w drzwiach są wykonane ze szkła:
– piaskowanego,
– satynowego,
– typu lustro weneckie,
– mozaikowego, witrażowego,
– przezroczystego kolorowego lub malowanego we wzory.

Najwięcej dyskusji posiadaczy drzwi z szybami, bądź potencjalnych przyszłych użytkowników takiego wyrobu, skupia się na efektach szyb z lustra weneckiego. Dobrej jakości szyba ma powierzchnię z metalu (najczęściej z chromu) i efekt lustra od strony zewnętrznej jest rewelacyjny pod warunkiem, że wewnątrz budynku jest ciemniej, niż przed nim. Jeśli w ciemności rozbłyśnie światło w wiatrołapie, wnętrze domu będzie widoczne dla przechodniów. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że drzwi do domu są z reguły daleko od ulicy, to i ciekawskich przechodniów nie ma wokół domu zbyt wielu. Wystarczy oświetlić wejście a efekt odbicia weneckiego zadziała prawidłowo.

Kształty i rozmieszczenie prześwietleń

Powierzchnia, rozmieszczenie oraz kształt prześwietlenia mogą być bardzo różne. Zdecydowanie najczęściej spotyka się otwory o prostych zarysach figur geometrycznych umiejscowione w centralnej części skrzydła drzwiowego. Aby zwiększyć ilość światła umieszcza się dodatkowo otwory w górnej części skrzydła w postaci wachlarza lub rzędu kratek ze szkła.

Miłośnicy asymetrii mogą wybrać wzory z szybami umieszczonymi po bokach skrzydła. Szyby są również często wycinane w sposób bardzo oryginalny, przypominający nieco stylistykę secesyjną albo na wskroś nowoczesną pasującą do architektury modernistycznej. Bardzo ciekawym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest montowanie drzwi w całości wykonanych ze szkła.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here