Żelazo jest pierwiastkiem bardzo ważnym dla naszego organizmu, gdyż uczestniczy on w transporcie tlenu. Pierwiastek ten znajduje się przede wszystkim w hemoglobinie, mioglobinie oraz enzymach, które biorą udział w komórkowym oddychaniu i rozkładają szkodliwy dla nas nadtlenek wodoru. Pozostała część żelaza odkładana jest w śledzionie, wątrobie, nerkach, szpiku i surowicy krwi. Jednak zdarza się, że powstaje niedobór żelaza w organizmie, który prowadzi do rozwoju anemii.
Niedobór żelaza w organizmie – skutki i objawy
Niedobór żelaza najczęściej pojawia się po rekonwalescencji czy długotrwałym wysiłku, w okresie okołoporodowym, podczas obfitej menstruacji, w czasie pokwitania czy u osób starszych. Objawia się on gorszym rozwojem psychoruchowym u dzieci, ograniczeniem wzrostu, pogorszeniem koncentracji oraz procesów zapamiętywania. W przypadku braku żelaza spada sprawność psychiczna oraz fizyczna naszego organizmu. Jest on wówczas bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje oraz zaburzenia pracy serca. Jednak najbardziej niebezpiecznym skutkiem niedoboru żelaza jest niedokrwistość. Jest to schorzenie krwi, które objawia się głównie bladością skóry, osłabieniem, sennością oraz zawrotami głowy. W bardziej zaawansowanej postaci anemii pojawiają się: suchość oraz łuszczenie się skóry, zapalenie błon śluzowych i kącików ust.
Jak uzupełnić żelazo
Niedobór żelaza można uzupełnić poprzez zastosowanie odpowiedniej, właściwie zbilansowanej diety. Powinna ona zawierać produkty, które zawierają duże ilości tego pierwiastka. Żelazo w jedzeniu dostarczane jest w dwóch formach: łatwo przyswajalnej – hemowej oraz mniej przyswajalnej – niehemowej. Pierwsza postać tego pierwiastka znajduje się głównie w wątróbce, nerkach, sercu, mięsie, drobiu, rybach oraz mięsnych przetworach z krwią. Drugą formę możemy znaleźć przede wszystkim w: pełnych ziarnach zbóż, żółtkach jaj, produktach roślinnych takich jak: suszone nasiona roślin strączkowych, botwinie, szpinaku, natce pietruszki czy szczypiorze.
Stosując dietę, musimy pamiętać, że istnieją czynniki, które wpływają na przyswajanie żelaza. Jedne zwiększają wchłanialność tego pierwiastka i należą do nich: kwas askorbinowy, aminokwasy (histydyna, lizyna), obniżone pH soku żołądkowego. Natomiast inne utrudniają i wśród nich znajdują się: taniny, fosforany, szczawiany, kwas fitynowy, błonnik, białka serwatkowe i kazeinowe oraz miedź, wapń, mangan, kadm, ołów. Miejmy na uwadze to, że także nasz stan zdrowia i zapasy żelaza w naszym organizmie mają wpływ na bioprzyswajalność tego pierwiastka.
W uzupełnianiu poziomu żelaza, oprócz zastosowania odpowiedniej diety, warto pomyśleć o jego suplementacji. W aptekach znajdziemy wiele preparatów, które w swoim składzie zawierają ten istotny pierwiastek. Są one dostępne w postaci kapsułek, tabletek, syropów czy płynów doustnych.
Blueiron – żelazo w płynie
Blueiron jest to suplement diety w postaci płynu doustnego, który jest naturalnym źródłem żelaza. Zawiera on mikrokapsułowane, trójwartościowe żelazo dzięki czemu nasz organizm wchłania go tylko tyle ile potrzebuje. W preparacie znajdują się również: witaminę B12, C i E, biotynę, kwas foliowy oraz cynk. Jest to produkt dobrze tolerowany przez organizm, który łatwo się przyswaja oraz szybko działa. Jego stosowanie jest bardzo proste i efektywne. Blueiron to bezpieczne żelazo w płynie dla wegetarian, wegan oraz kobiet w ciąży.