Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. To właśnie dzięki niemu dostarczamy organizmowi odpowiedniej energii do funkcjonowania przez cały dzień. Zwykle jednak ranek jest dla nas za krótki, aby skupić się na odpowiednim przygotowaniu śniadanie, które będzie pełnowartościowe. Na szczęście podpowiemy, co zrobić, aby zjeść rano zdrowe i bogate w wartości odżywcze śniadanie. Powinno być ono koniecznie bogate w witaminy, błonnik. Równocześnie jednak powinny się znaleźć w posiłku produkty zbożowe, ale też warzywa i owoce. Poniżej przedstawiamy 5 pomysłów na zdrowe i pełnowartościowe śniadanie, a także szczyptę informacji na temat tego porannego posiłku.
Zdrowe i szybkie – Czy to musi się wykluczać?
Wydaje się, że jednak nie. Przedstawiamy śniadanie dla wiecznie spóźnionych. Propozycją dla zawsze spóźnialskich i śpiochów może być koktajl przygotowany poprzedniego dnia wieczorem i przechowany w lodówce. W ten sposób nasz czas na przygotowanie śniadania rano zmniejszy się do zera. Aby taki koktajl wykonać potrzebne jest nam niewiele czasu. Miksujemy takie składniki jak szpinak, gruszka, banan, kiwi, łyżka siemienia lnianego i 200 ml jogurtu naturalnego używając do tego blendera. Następnie należy umieścić koktajl w lodówce i jedynie rano po niego sięgnąć – gotowe! Dodatkowo możemy przelać go do butelki plastikowej, co pozwoli na wypicie go w drodze do pracy czy szkoły. Generalnie jednak nie powinniśmy rezygnować z pełnowartościowego śniadania na rzecz snu.
A teraz czas na śniadanie dla łasuchów. Jednak oczywiście bez cukru, ponieważ wpływa on w niepożądany sposób na nasz organizm. Szczególnie zaś rano. Nasze zdrowe śniadanie dla łasuchów przygotowane zostanie z kaszy jaglanej. Pół szklanki kaszy płuczemy w wodzie, a następnie zalewamy szklanką mleka. Gotujemy przez około 15 minut. Do kaszy dodajemy następnie pokrojone owoce według uznania oraz łyżeczkę naturalnego miodu.
Śniadanie dla głodomorów to kolejna propozycja na bogaty w wartości odżywcze poranny posiłek. Oto przepis dla tych, którzy potrzebują bardziej kalorycznego pierwszego posiłku, a koktajl czy kasza jaglana nie jest dla nich wystarczający. Jego podstawą będą jajka. Są sycące i smaczne, a naszą propozycją jest po prostu omlet. Potrzebujemy 2 jajek, soli, pieprzu, pomidora oraz łyżeczki masła. Zaczynamy od pomidora, którego wrzucamy na patelnię najpierw, aby odparował. Następnie dodajemy jajka i smażymy aż się zetną. Omlet możemy posypać szczypiorkiem, a także odpowiednio doprawić.
Śniadanie dla śpiochów i zmarzluchów. To rodzaj śniadania na ciepło dla osób, które mają szczególne problemy z opuszczeniem ciepłego łóżka rankiem. W tym celu potrzebne nam będzie pół szklanki płatków owsianych, pół szklanki mleka, sok jabłkowy, starte jabłko, cynamon, łyżka jogurtu naturalnego. Płatki należy zalać dzień wcześniej mlekiem. Rano połączyć składniki i zapiec w piekarniku w temperaturze 180 stopni przez około 20 minut. I gotowe – ciepło i zdrowo!
Śniadanie dla tradycjonalistów, czyli osób, które nie lubią eksperymentować w kuchni, dlatego zadowoli ich zwyczajna kanapka. Będzie ona jednak w wersji zdrowszej i bardziej urozmaiconej. Potrzebować będziemy dwóch kromek pełnoziarnistego chleba, które smarujemy pesto. Kolejno kładziemy kilka plasterków świeżego ogórka, plasterek wędzonego łososia oraz świeży koperek. Smacznego!
Śniadanie – zdrowy początek dnia
Śniadanie jest możliwością naładowania baterii na cały dzień. Odpowiednio pobudza nasz organizm, podając odpowiednią dawkę energii. Dzięki temu szybciej stajemy się bardziej efektywni i chętni do pracy. Co więcej, to właśnie jedzenie śniadania zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości. Zapobiega ono uczuciu wzmożonego głodu. Nie jedząc śniadania, po kilku godzinach czujemy się bardzo głodni. Nasz organizm domaga się energii. Najczęściej zaspokajamy go tym, co mamy pod ręką. Niestety bardzo często jest to kawa, która pita na czczo ma bardzo negatywne skutki dla naszego organizmu. Często nawet nie jemy śniadania, tylko głodni czekamy do pory obiadowej. W ten sposób budują się złe nawyki żywieniowe.
Śniadanie to podstawa, o której bezwzględnie należy pamiętać. Jest ono ważne bez względu na nasz wiek.