Martwisz się w jaki sposób uda Ci się przejść gastroskopię? Słyszałaś już na pewno mnóstwo „niesmacznych” opowieści od znajomych? Nie ma się czego bać! Jeżeli specjalista zalecił wykonanie takiego badania widocznie miał ku temu powody, być może objawy, które Ci dokuczają wzbudziły jego wątpliwości co do wydania ostatecznej diagnozy.
Badanie
Gastroskopia to badanie, które polega na użyciu specjalnego endoskopu (zakończonego kamerką), który wprowadzony poprzez jamę ustną pozwoli lekarzowi ocenić stan poszczególnych odcinków w celu potwierdzenia lub wykluczenia chorób układu pokarmowego. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut, wykonywane jest w miejscowym znieczuleniu. W trakcie wykonywania gastroskopii możliwe jest także usunięcie zmian w postaci polipów oraz zatamowanie krwawienia występującego w układzie pokarmowym.
Jak odpowiednio przygotować się do tego typu badania?
Jest to zwykłe badanie profilaktyczne, które nie wymaga specjalnych przygotowań z Twojej strony. Jedynym zaleceniem jest aby na 6 godzin przed wykonaniem gastroskopii nie spożywać żadnych posiłków. Badanie z reguły wykonuje się rano, pacjent powinien być na czczo. Na dzień przed gastroskopią powinnaś również zrezygnować ze spożywania wieczornego posiłku. Badanie odbywa się ze znieczuleniem miejscowym, dlatego w wypadku, gdy jesteś na coś uczulona, koniecznie poinformuj o tym lekarza. Jeżeli gastroskopia związana jest z usuwaniem polipów należy wcześniej również wykonać badanie krwi.
Krok po kroku z gastroskopią
Lekarz przed badaniem lekarz znieczuli Ci gardło poprzez użycie odpowiedniego środka o działaniu miejscowym, dzięki temu gastroskopia przebiegnie bezboleśnie! W jamie ustnej umieszczony zostanie specjalny ustnik a Ty zostaniesz poproszony o położenie się na lewym boku. Potem lekarz umieści w jamie ustnej endoskop po czym poprosi Cię o jego połknięcie. W żadnym wypadku nie musisz się bać, nic złego się nie stanie. Będziesz odczuwać delikatny dyskomfort, któremu (w niektórych przypadkach) towarzyszyć mogą odruchy wymiotne, wzmożone odbijanie i ślinienie się – jest to jednak w zupełności normalne – nie musisz się niczego obawiać. Takie odruchy nie występują zawsze, a jedynie w wypadku niewielu przypadków. Twój oddech powinien być spokojny i regularny – właśnie od odgrywa w badaniu niebagatelną rolę.
Pamiętaj o tym aby nie spożywać żadnych posiłków ani nic nie pić do momentu całkowitego ustąpienia znieczulenia! Jak widać badanie wcale nie jest takie straszne i skomplikowane jak to często opisują nad wyraz wrażliwi pacjenci. Można często usłyszeć, że jest ono bardzo niekomfortowe i to jedno z najgorszych możliwych badań. Nic więc mylnego! Gastroskopia jest w pełni bezbolesne, trwa dosłownie kilka minut a ułatwi Ci dalsze leczenie. Dodatkowo pozwoli na dokładne przybliżenie diagnozy, dzięki czemu będziesz mogła zacząć odpowiednie leczenie. Wszystko to tylko dla Twojego zdrowia, dlatego pomyśl o sobie i nie rezygnuj z badania z powodu innych!