Choroby oczu mogą pojawić się w każdym wieku. Część z nich można wyleczyć środkami stosowanymi miejscowo, na niektóre z nich, jak zwyrodnienie plamki żółtej, nie znaleziono jeszcze skutecznego remedium. Jakie choroby oczu dotykają nas najczęściej i jakie są sposoby ich leczenia – dowiedz się z marką Acuvue produkującą soczewki kontaktowe pozwalające na skorygowanie wad wzroku.

Zapalenie spojówek

Stan zapalny spojówki, która nabiera charakterystycznego, czerwonego koloru, to częsta choroba oczu, jaką jest zapalenie spojówek. Spowodowane jest ono infekcją wirusową lub bakteryjną bądź alergiami na czynniki zewnętrzne, a rozpoznać ją można po uczuciu swędzenia i szczypania oczu, których powieki mogą stać się również opuchnięte. Choroba ta mija zazwyczaj po ok. 2 tygodniach, warto jednak w przypadku szczególnie dokuczliwych jej objawów skontaktować się z okulistą, który przepisze odpowiednie leki łagodzące i przeciwzapalne.

Alergie oczu

Równie często występująca choroba oczu, jaką jest alergia, może występować sezonowo lub stale, ze względu na nadwrażliwość na alergeny – czynniki znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu osoby na nią cierpiącej. W przypadku alergii przede wszystkim należy ograniczyć styczność z alergenami i stosować leki dostępne na receptę lub powszechnie dostępne w aptece.

Jaskra

Często występującą chorobą oczu jest jaskra, spowodowana zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrz gałki ocznej. Doprowadza ono do uszkodzenia tkanek położonych z tyłu oczu oraz nerwów oka. W przypadku jaskry istotne jest regularne badanie oczu, ponieważ na etapie jej wczesnego wykrycia można cofnąć jej postępy odpowiednio dobranymi lekami, zabiegiem z użyciem lasera czy operacją.

Zaćma

Choroba oczu występująca najczęściej u osób w starszym wieku, objawiająca się zmętnieniem soczewki, co powoduje mętne lub zamazane widzenie. Sposobem leczenia w przypadku zaćmy utrudniającej normalne funkcjonowania jest operacja wymiany zmętniałej soczewki.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Kolejna choroba związana z wiekiem i polegająca na utracie centralnego pola widzenia. Zwyrodnienie plamki żółtej może mieć formę suchą lub mokrą – groźniejszą, w której utrata widzenia następuje bardzo gwałtownie. Trwają badania nad sposobem leczenia tego schorzenia. Obecnie stosowane są leki iniekcyjne spowalniające jego postępy oraz zabiegi laserowe.

Więcej informacji na temat chorób oczu znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/choroby-oczu

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here