W dobie komputerowej bardzo często mamy do czynienia z przeróżnymi folderami i plikami w nich się znajdującymi. Dość powszechną wiedzą jest, iż zależnie od przeznaczenia owego pliku ma on swoje własne rozszerzenie. Tak więc inne rozszerzenie będzie miał plik muzyczny, a inny ten z tekstem czy grafiką. Na pierwszy rzut oka takie różnice są jak najbardziej sensowne i pozwalają one w łatwy sposób zorganizować i poszufladkować poszczególne pliki i dane jakie są w nich zapisane. Problem pojawia się dopiero wtedy gdy dowiadujemy się o tym, iż na przykład tylko pliki graficzne nie posiadają jednego rozszerzenia, a jest ich zdecydowanie więcej. Można je liczyć w dziesiątkach jak nie w setkach. Jak zmienić rozszerzenie pliku?To samo ma się do plików muzycznych, tekstowych, filmowych lub innych.

Często zatem posiadając plik z utworem nie będziemy mogli go odtworzyć chociażby na telefonie gdyż posiada on nie takie rozszerzenie jakie może telefon odczytać. Aby zapobiec takim sytuacjom należy wiedzieć jak zmienić rozszerzenie pliku, najlepiej w taki sposób, aby go przy tym nie uszkodzić lub (co w plikach muzycznych jest ważne) nie pogorszyć jego jakości. Choć ostatni punkt może być nieco kłopotliwy, gdyż może się okazać, iż musimy przekonwertować plik na gorsze jakościowo rozszerzenie, przez co niestety jakość musi spaść.

Jak zmienić rozszerzenie pliku?

Skoro już wiemy, iż pliki nawet z jednej grupy potrafią mieć mnóstwo rozszerzeń, ale mimo to możemy je przekonwertować na takie jakie potrzebujemy to teraz dowiemy się jak to zrobić. Do zmieniania rozszerzeń plików służą specjalne programy, które zrobią to w mgnieniu oka (oczywiście zależy od rozmiaru pliku) i dodatkowo nie są one ciężkie w użytkowaniu – każdy laik sobie poradzi z konwersją plików. Takie programy często są dostępne w sieci jako darmowe, natomiast te oferujące konwersję większej ilości typów plików oraz na większą ilość rodzai rozszerzeń mogą być dostępne za na prawdę niewielką opłatą.

Tak jak już wspomniałem, każdy użytkownik komputera z łatwością sobie poradzi przy konwertowaniu, jednakże jedyną wiedzą jaką musi on dysponować jest to na jaki typ rozszerzenia powinien bądź chce przekonwertować swój plik. Pamiętajmy, że niektóre urządzenia mają określone rozszerzenia jakie mogą odtwarzać i tak przykładowo aplikacja edytująca tekst w telefonie może używać zupełnie innego rozszerzenia niż podobny edytor, ale na tablecie. Na szczęście z łatwością można odnaleźć typy obsługiwanych rozszerzeń dla aplikacji chociażby szperając w Internecie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here