Stres jest nieodłącznym elementem życia. Że być także pozytywny wpływ na nasze funkcjonowanie, jak oraz negatywny. Szczególnie negatywnie wpływa na nas ciągłe rozciągnięcie. Wówczas dochodzi do wytwórczości kortyzolu, uznanego za hormon stresu. Jak walczyć ze stresem, w jaki sposób można obniżyć stopień kortyzolu i jaki ma on wpływ na swój organizm?

Czym jest stres?

Stres wtóruje nam każdego dnia. Może oddziaływać mobilizująco i pobudzać nas do działania następnych wyzwań i aktywności. Jak też może oddziaływać destrukcyjnie na swój organizm i wywołać spore spustoszenie, paraliżując normalne funkcjonowanie. Jego źródeł możemy przebierać w czynnikach fizycznych i psychicznych, do których zaliczamy nacisk, urazy, traumatyczne przeżycia, stany lękowe.
Długotrwały stres może dążyć do:
•wrzodów żołądka,
•astmy,
•zespołu chronicznego osłabienia,
•migren,
•wrzodów dwunastnicy.

Hormon kortyzol

Kortyzol zaliczany jest do hormonów steroidowych. Produkowany jest w korze nadnerczy i płaci za wzmocnienie stężenia glukozy we krwi w sytuacjach stresowych, wywołanych między innymi głodem, wysiłkiem fizycznym lub stresem psychicznym. Wytwarzanie kortyzolu regulowane jest przez hormon przysadkowy (adrenokortykotropinę- ACTH). Największe natężenie kortyzolu w organizmie notuje się rano, zaś najniższe o północy. Norma w godzinach porannych sięga 7–25 µg/dl, zaś wieczorem: 2–9 µg/dl.

stres a podwyższony kortyzol

Podwyższony kortyzol

Wzmocnienie stężenia kortyzolu we krwi iż być spowodowane chorobami organicznymi, wśród których należy wymienić zespół Cushinga, raka tarczycy, płuc, gruczolaka lub guza nadnerczy. A że być on również spowodowany stresem, depresją, anoreksją, czy nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Kortyzol oddziałuje na ograniczenie odporności naszego organizmu, co może iść do częstszego zapadania na dolegliwości grzybicze, wirusowe czy pasożytnicze. W konsekwencji zbytnie wydzielanie kortyzolu może prowadzić do groźnych trudności w leczeniu także chorób zewnętrznych, jak również nowotworów. Również nadmiar kortyzolu we krwi przyspiesza procesy starzenia się organizmu, a także negatywnie oddziałuje na florę bakteryjną jelit.

Rola kortyzolu w organizmie

Kortyzol to glukokortykoidowy hormon, jaki w pełnie na sportowy lub emocjonalny stres (zmęczenie) jest wykonywany przez korę nadnerczy. Zadaniem kortyzolu w sytuacjach stresowych jest „uspokajające” wpływanie na organizm, tzn. zmuszanie organizmu do tłumienia odpowiedzi immunologicznej i zakończenie destrukcyjnego reagowania na temat.
Wyniki, które powoduje kortyzol:
– zwiększa rozpad białka, cukrów i tłuszczy;
– wtrąca się w proces budowy struktur białkowych;
– zwiększa metabolizm komórkowy;
– oddziałuje na nacisk mięśni;
– przyczynia się do zaistnienia syndromu przetrenowania;
– wzmacnia funkcję syntetyzowania wątroby;
– wpływa na zwężenie naczyń krwionośnych;
– wpływa na wzrost ciśnienia tętniczego krwi;
– ma bycie przeciwzapalne.
W czasu wzrostu wydzielania tego hormonu szybko zmniejsza się synteza białka. Tenże metaboliczny kłopot pojawia się, ponieważ organizm próbuje znaleźć alternatywne źródło energii. I tylko ten kłopot ma za zadanie rozwiązać kortyzol.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here