Mosty protetyczne pozwalają uzupełnić częściowe braki w uzębieniu, a w przeciwieństwie do protez ruchomych, zapewniają zdecydowanie większy komfort noszenia. To rodzaj stałego stelażu, na którym opiera się sztuczny ząb imitujący tenże prawdziwy. Niestety pomimo wielkiej wygody nie każdy może sobie pozwolić na taki zabieg. Dziś podpowiadamy co musisz wiedzieć o mostach protetycznych – koszt wykonania, wskazania i przeciwwskazania do ich stosowania. Jak pamiętać o mosty protetyczne, aby posłużyły nam wiele lat? Mosty protetyczne zastępują brakujące zęby, jednak tylko wtedy, gdy masz swoje naturalne zęby a wymusza to ich konstrukcja.

Mosty protetyczne – typy

Ze względu na wykorzystywane materiały mosty protetyczne możemy podzielić na:
•jednolite – są wykonane z jednolitego materiału np.: metalu, akrylu czy obecnie porcelany;
•złożone – baza wykonana jest z metalu, a widoczna powierzchnia pokryta jest dobrym materiałem, kolorem odpowiednim do zębów naszych chorego.
Warunkiem wykonania mostu protetycznego na zębach naszych chorego, jest dobre oszlifowanie ich powierzchni, by wykonać miejsce na przyszłe korony, które są być połączone z przęsłem odtwarzającym utracone zęby. Następnie składa się wycisk, dzięki jakiemu technik dentystyczny wykona model gipsowy, na jakim będzie modelował most. Dodatkowo lekarz stomatolog, z udziałem chorego, dobiera odpowiedni kolor dla tego uzupełnienia protetycznego. Na okres przejściowy, czekania na docelową pracę, pacjent jest wyposażony w uzupełnienia tymczasowe, które pozwalają na właściwe funkcjonowanie.

co po wyrwaniu zęba - implant czy proteza

Jak odbywa się most protetyczny?

Gdy lekarz i pacjent podejmą decyzję o założeniu mostu protetycznego należy oszlifować zdrowe zęby w szpic. A ponieważ zmiana jest znacząca, na most decydują się osoby z dużymi ubytkami zębowymi. Jeśli twoje braki są niewielkie weź pod uwagę implanty. Powody, dla których prezentujemy się na most protetyczny są rozmaite, natomiast są nimi przede wszystkim dbałość o względy estetyczne, jednak również o nasze zdrowie. Puste przestrzenie w uzębieniu potrafią doprowadzać do chorób dziąseł i próchnicy sąsiednich zębów. Takie dziury raczej ciężko doczyścić zwykłą szczoteczką. Poza tym możemy narazić się na przemieszczanie zębów.

Jaki most protetyczny wybrać?

Protetyka nigdy nie była tania. Mosty protetyczne należą raczej do drogich rozwiązań, jednak czasami koniecznych. Do wyboru mamy kilkoro rodzajów mostów: ceramiczne, pełnoceramiczne i kompozytowe lub akrylowe, jakie są wyjściem tylko tymczasowym, choć prawidłowo założone mogą sprawdzić się znacznie dłużej aniżeli byśmy przewidywali. Mosty potrafią protezować luki o wielkiej długości – od jednego do chociażby czterech zębów. Mosty są generalnie trwałe i wytrzymałe. Dolegliwości mostów to na pewno duża inwazyjność leczenia. W czasie pracy może trafić do zniszczenia zębów, co wymusi leczenie kanałowe, co jeszcze podniesie i tak wielkie koszty zabiegu. Cena mostu protetycznego to ilość koron w moście pomnożona przez cenę korony danego typu. Cena korony zębowej waha się od blisko 600 zł do chociażby blisko 1200 zł za sztukę. Za wszystko będziemy musieli zapłacić z naszej kieszeni, ponieważ zabieg nie jest refundowany przez NFZ.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here