Odczuwanie stresu wyraźnie obniża komfort życia. Może również wpływać na każdy aspekt codzienności, wliczając w to relacje międzyludzkie czy karierę zawodową.

Dowiedz się, czym jest stres oraz jak możesz sobie z nim poradzić. Niekiedy pomocna jest tylko niewielka korekta swojego menu czy zmiana kilku przyzwyczajeń.

Co to jest stres i jak działa?

Stres przeżywa każdy z nas, choć oczywiście bardzo zmienne mogą być takie czynniki jak jego nasilenie czy intensywność. Stres powodują stresory, które także bywają bardzo różnorodne – kłopoty zawodowe, niepowodzenia w życiu prywatnym, zły stan zdrowia czy negatywne odczucia. Na to, w jakim stopniu doskwiera ci stres, wpływ mają m.in. twoje przyzwyczajenia czy warunki życiowe.

Zasadniczo pod pojęciem stresu należy rozumieć specyficzną reakcję organizmu na wszelkiego typu stresory. Do charakterystycznych objawów stresu należą m.in. trudności z koncentracją uwagi, senność, drażliwość, pogorszenie nastroju i słabe samopoczucie.

W tym miejscu warto wspomnieć czym jest hormon stresu, czyli kortyzol. W rzeczywistości jednak jest to nie tyle hormon stresu, ile hormon działania, gdyż odpowiada za mobilizację organizmu oraz dostarczanie mu energii. Najwyższy poziom kortyzolu jest tuż przed przebudzeniem, potem stopniowo maleje, o ile nie dojdzie do sytuacji stresowej. Kortyzol odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu stanu równowagi organizmu, a także wpływa na samoregulację procesów biologicznych.

Dobrze też zwrócić uwagę na inną rolę kortyzolu. Zwykle dotyka nas stres negatywny, czasem jego działanie może być jednak pozytywne i mobilizujące – właśnie dzięki temu hormonowi. Otóż kortyzol pobudza działanie innych hormonów, jak np. adrenaliny i noradrenaliny, co ułatwia poradzenie sobie w sytuacji stresowej.

Sprawdzone sposoby na stres

Na to, w jakim stopniu odczuwasz stres, oddziałuje wiele czynników. Aby uporać się z tym kłopotem, dobrze zacząć od skorygowania sposobu odżywiania. W twojej diecie powinny znajdować się produkty bogate w składniki odżywcze i witaminy, unikać należy natomiast tłustych i ciężkostrawnych dań. W utrzymaniu pozytywnego nastroju pomocne mogą być zioła i przyprawy, takie jak szafran, a także suplementy diety. Warto zwrócić uwagę również na te z zawartością ashwagandhy, znanej także jako żeń-szeń indyjski lub witania ospała.

Nie zapomnij o aktywności fizycznej. Dla zdrowia ważne jest zarówno trenowanie umysłu, jak i ciała. Nie chodzi oczywiście o intensywne i wyczerpujące ćwiczenia, wystarczająca jest choćby umiarkowana aktywność – to w czasie jej uprawiania uwalniane są endorfiny, które z kolei określa się jako hormon szczęścia.

Ponadto bardzo istotna jest higiena snu, która ułatwia zaśnięcie wieczorem oraz regenerację organizmu. Świetnym sposobem na wypoczynek oraz niwelowanie stresu są wszelkiego typu techniki relaksacyjne.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here