Krew to najważniejszy płyn ustrojowy. Dorosły człowiek posiada od 5 do 6 litrów krwi w swoim ciele. Jej zbyt niski stan w organizmie może spowodować wstrząs, który zagraża życiu. Każdy z nas powinien wiedzieć, co należy zrobić, żeby zatamować krwotok. Trzeba jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny i powinniśmy inaczej reagować w zależności od sytuacji. Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek pomocy pamiętamy o naszym własnym bezpieczeństwie, zakładamy rękawiczki jednorazowe oraz sprawdzamy czy nic nam nie zagraża.

Co zrobić z otarciami?

Otarcia to najpopularniejszy przypadek z jakim można się spotkać. Sączy się z nich najczęściej osocze albo krew. Taką ranę należy oczyścić środkiem dezynfekujący. Potem zabezpieczamy ją plastrem z opatrunkiem albo gazikiem jałowym.

Jak zatamować krwotok z rany ciętej?

Rana cięta krwawi obficiej niż zadrapanie. Na początku należy oczyścić ranę środkiem dezynfekujący. Małą ranę można zabezpieczyć zwykłym plastrem z opatrunkiem. Na silnie krwawiącą ranę należy już zastosować opatrunek uciskowy. Na miejsce krwotoku trzeba nałożyć gazę lub bandaż. Nazywamy to wkładem uciskowym. Umocowujemy go za pomocą bandaża elastycznego mocno obwiązując miejsce skaleczenia. Jeżeli krwawi kończyna, unosimy ją nad poziom serca. Pod żadnym pozorem nie wolno zdejmować opatrunku, który przecieka krwią. Należy do niego dodać dodatkową warstwę, czyli np.: przewiązać jeszcze jednym bandażem. Jeżeli sytuacja tego wymaga trzeba wezwać pogotowie.

Jak pomóc przy amputacji?

Amputacja jest najpoważniejszym przypadkiem z jakim możemy się spotkać. Na kikut należy założyć opaskę uciskową, inaczej stazę, w najwyższym możliwym miejscu, czyli pod samą pachą lub w pachwinie. Kikut zabezpieczamy przed zabrudzeniami i krwotokiem grubą warstwą opatrunków, najlepiej jałowych. Odciętą kończynę/palec, w miarę możliwości, należy włożyć do czystego woreczka foliowego. Następnie woreczek z odciętą częścią ciała włożyć do innego z lodem lub wodą. W tym przypadku musimy wezwać pogotowie.

Czy krwotok tętniczy jest poważny i jak go odróżnić?

Krwotok tętniczy jest bardzo poważny. Można go odróżnić po sposobie z jakim krew się wydostaje. W takim wypadku krew będzie miała jasną czerwoną barwę z powodu tego, że jest natleniona. Będzie również „sikać” z tętnicy w regularnych odstępach. Na taki krwotok stosujemy również opatrunek uciskowy, oraz ewentualnie można użyć opaski uciskowej, jeżeli krew leci z kończyny. Po zabezpieczeniu krwotoku należy wezwać pogotowie.

Jak zatamować krwotok z nosa?

Jak zatamować krwotok z nosaKrwawienie z nosa w większości przypadków nie jest poważne. Może występować na tle nerwowym, przy dużym wysiłku, albo gdy za mało odsypiamy. Jeżeli zauważymy krew z nosa należy pochylić głowę do przodu i ścisnąć delikatnie skrzydełka nosa. Na kark możemy dać zimny okład. Krew powinna swobodnie wypływać z nosa. Nie wolno wkładać tamponów w dziurkę, z której leci krew. Jeżeli krwotok nie ustaje po około 6-7 minutach należy wezwać pogotowie lub jeżeli pojawia się regularnie udać się do lekarza.

Pamiętajmy również o kontrolowaniu podstawowych funkcji życiowych, czyli drożności dróg oddechowych i oddechu. Musimy również zapewnić komfort termiczny oraz psychologiczny osobie poszkodowanej. Pamiętajmy też o tym, by nie odkażać ran gazikami nasączonymi alkoholem. Stosujmy do tego wodę utlenioną lub sól fizjologiczną.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here